Goście: Feliks Tych, Józef Pinior, Izabela Desperak. Prowadzenie: Wiktor Marzec
9 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16
Świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym.
Premiera książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”.
Goście: Feliks Tych, historyk, autor książki „Czwarte powstanie czy pierwsza rewolucja: lata 1905-1907 na ziemiach polskich”; Józef Pinior, polski polityk, działacz opozycji w PRL; Izabela Desperak, Instytut Socjologii UŁ.
Prowadzenie: Wiktor Marzec, socjolog i filozof, redaktor książki.
“Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – w ten sposób Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny, ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara.Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten “błogosławiony wszechmocny chaos”, wystarczy sięgnąć ręką…
Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich “poddanych” w Moskwie, Warszawie, Łodzi, Kijowie i tysiącach innych miast, miasteczek i wsi, zamiast wolności, miał car raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać. To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące dla polskiego życia publicznego w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym dla klas podporządkowanych. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć dwudziestowieczną historię Polski.
“Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Pokazujemy, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypominamy, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie;to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.
— Publikacja jest bezpłatna. —
Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Partnerzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe