Uniwersytet Krytyczny | Zażyj dawkę wiedzy. W stronę lepszej polityki narkotykowej
30 marca, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Pokaz filmu dokumentalnego Jana Bluza „Bękarty prohibicji, rynek analogicznych narkotyków w Polsce” i komentarz autora o tym, jak sytuacja zmieniła się po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w lipcu 2015 roku.
Następnie rozmowa z udziałem Michała Kidawy z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, reportażysty Jana Bluza i prawniczki prof. Moniki Płatek (TBC). Prowadzenie: Jerzy Afanasjew (Studencka Inicjatywa Narkopolityki).
W lipcu 2015 roku w życie weszła kolejna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która uznała za nielegalne 114 kolejnych substancji psychoaktywnych – głównie tzw. dopalaczy. Obserwowaliśmy później falę zatruć po zażyciu dopalaczy, wiele osób trafiało w stanie krytycznym na szpitalne oddziały ratunkowe. Biznes narkotykowy szybko poradził sobie z listą nielegalnych substancji, powstały nowe, niezakazane związki chemiczne, często groźniejsze w działaniu od tych, które zdążyliśmy już poznać.
Co to są zatem nowe substancje psychoaktywne, czy możemy je dzielić według starej klasyfikacji na np. stymulujące, psychodeliki? Kto i jak ich używa w Polsce? I czy zakazywanie kolejnych związków chemicznych jest najlepszą strategia radzenia sobie ze zjawiskiem dopalaczy? Może wystarczy sam monitoring i system ostrzegawczy, kiedy na rynku pojawia się niebezpieczna substancja?
O reportażu „Bękarty prohibicji, rynek analogicznych narkotyków w Polsce”
Materiał filmowy był zbierany między lutym a lipcem 2015 roku, dane przedstawiają stan z tamtego okresu przed wejściem w życie 1 lipca 2015 roku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wymieniane substancje jako najpopularniejsze dopalacze pochodzą z danych GIS-u na podstawie próbek skonfiskowanych w kontrolowanych punktach w okresie od czerwca 2014 do czerwca 2015. Dziś w związku z nowelizacją ustawy część z tych substancji się zmieniła. Przykładowo, zamiast 3-MMC, można już dostać 2-MMC. W reportażu stwierdzam, że policja jest bezsilna w walce z dopalaczami – jednak w ostatnim czasie zaczęła oprócz akcji przeprowadzanych z Sanepidem, ścigać z art. 165 par. 2 kk., traktującym o sprowadzaniu niebezpieczeństwa na życie wielu osób. Ma to być alternatywą wobec ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o inspekcji sanitarnej. We wrześniu w Krakowie zapadł precedensowy wyrok, skazujący jednego z producentów Alfa-PvP właśnie z tego paragrafu. Problem w tym, że za wprowadzenie na rynek tej substancji, producent dostał rok więzienia w zawieszeniu na 4. Należy sobie zadać pytanie, czy taki wymiar kar skutecznie odstraszy producentów i dilerów, oraz śledzić dalsze orzecznictwo.
Kolejne spotkania:
Wizja świata wolnego od narkotyków jest nierealna, a przede wszystkim szkodliwa. Wdrażana przez międzynarodowe traktaty międzynarodowe wojna z narkotykami przyniosła dużo więcej szkód, niż zakładanych rezultatów ograniczanie popytu i podaży kontrolowanych substancji psychoaktywnych. Jak zatem zmienić politykę narkotykową – prawo, strategie profilaktyczne, działania terapeutyczne i pomocowe dla użytkowników i uzależnionych – by była bardziej skuteczna, pozbawiona fantazji o istnieniu idealnego świata, w którym nie ma narkotyków, w którym działają tylko kary i nagrody?
27 kwietnia
Dlaczego za blanta w Singapurze grozi ci kara śmierci, a w Kolorado kupisz go w sklepie? UNGASS 2016 – prawo międzynarodowe a represyjna polityka narkotykowa w Polsce
11 maja
Kto zarobił na wojnie z narkotykami? Ekonomia rynków narkotykowych
22 czerwca
Redukcja szkód, głupcze! Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków
–
Wsparcie:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Open Society Foundations Global Drug Policy program