Miasto

„Mężczyźni z różowym trójkątem” – spotkanie

Wspomnienia Hegera to pierwsza opublikowana w Polsce relacja więźnia obozu koncentracyjnego prześladowanego z powodu orientacji homoseksualnej.

Ośrodek KARTA i Krytyka Polityczna zapraszają na kolejne spotkanie wokół książki Heinza Hegera „Mężczyźni z różowym trójkątem”. Wspomnienia Hegera to pierwsza opublikowana w Polsce relacja więźnia obozu koncentracyjnego prześladowanego z powodu orientacji homoseksualnej.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Marcin Kula, historyk specjalizujący się w historii społecznej, autor licznych publikacji, m.in. związanych z pamięcią historyczną, rzecznik socjologii historycznej; dr Joanna Ostrowska, historyczka zajmująca się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu, autorka posłowia, a poprowadzi je red. Krzysztof Tomasik (Krytyka Polityczna), redaktor dwumiesięcznika „Replika”.

29 czerwca, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, Warszawa

Homoseksualiści i lesbijki nawet jeśli ocaleli, nie stali się ocalonymi. Ich cierpienie nie skończyło się w maju 1945 roku.

Ocaleni – w taki sposób najczęściej mówi się o ofiarach nazistowskich prześladowań z okresu III Rzeszy, którym udało się przetrwać. Ocaleni to ci, którzy przeżyli getta i obozy koncentracyjne – ci, którzy uniknęli śmierci. Ocaleni otrzymali po wojnie zadośćuczynienie za swoje krzywdy i cierpienie. Ich doświadczenia represji i upokorzenia zostały uznane. Ich pamięć stała się częścią kultury pamięci XX wieku. Ich świadectwa są głosem tamtego pokolenia. Możliwość opowiedzenia swojej historii była dla nich jednym ze sposobów przepracowania traumy. O ich doświadczeniach dowiedzieli się nie tylko członkowie ich rodzin, ale również opinia publiczna.

Czytaj: fragment posłowia do książki autorstwa Joanny Ostrowskiej: Różowe trójkąty

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij