Miasto

Konferencja „Polskie dylematy”. W 80. rocznicę urodzin J. Kuronia

Zapraszają: Fundacja im. Batorego, „Gazeta Wyborcza” i KP.

4 marca, wtorek, godz. 10.00-18.45, Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10 a, sala im. Jerzego Turowicza, Warszawa

Naszą konferencję poświęcamy pamięci wybitnego polityka, społecznika i przyjaciela organizatorów konferencji. Uznaliśmy, iż najlepszym sposobem uczczenia Jacka Kuronia będzie podjęcie ważnych dla niego tematów w gronie osób o różnych poglądach i reprezentujących różne pokolenia.

Program

10.00-10.15
Otwarcie: Bogdan Borusewicz, marszałek senatu RP

SESJA I
10.15-12.00
Strategie wyzwolenia, czyli jak zrzucić dyktaturę. Myślenie wewnątrz i na zewnątrz systemu
– Dariusz Gawin, Karol Modzelewski, Janusz Reykowski, Jerzy Szacki
                 

Postawy i wybory mające na celu zmianę ustroju po jego fazie terrorystycznej. Próby zmian od wewnątrz w kierunku jego pewnej demokratyzacji i liberalizacji; rola rewizjonistów; program rewolucyjny Kuronia i Modzelewskiego, protesty w marcu’68, Rodzenie się opozycji demokratycznej, Solidarność i samoorganizowanie się społeczeństwa poza strukturami władzy.

SESJA II
12.15-14.15
Wierność i zdrada po 1989: wobec dylematów moralnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych czasu transformacji
– Elżbieta Ciżewska, Juliusz Gardawski, Jerzy Hausner, Adam Michnik, Andrzej Walicki

Rewolucja i problem wierności i zdrady. W zderzeniu z rzeczywistością ujawniają się różnicę, pojawiają się podziały, napięcia i konflikty. Padają wzajemne oskarżenia o zdradę ze względu na wybory gospodarcze i polityczne, na stosunek do „Solidarności” i odchodzenia od niej elit, na stosunek do Kościoła katolickiego i jego aspiracji w życiu publicznym; ze względu na stosunek do lustracji i dekomunizacji; ze względu na zmianę położenia kobiet w życiu społecznym.

SESJA III
15.00-17.00
Wobec innych, wobec dyskryminacji: w poszukiwaniu nowej polskiej tożsamości
– Mirosław Czech, Kinga Dunin, Andrzej Mencwel, Andrzej Nowak, Joanna Tokarska-Bakir

Współczesność a zmiana spojrzenia na narodową przeszłość; wielkie debaty i rewizje historii. Mniejszości i stosunek do sąsiadów, zwłaszcza na Wschodzie, a przekształcanie polskiej tożsamości. Pytanie o nowy model polskości i polityka historyczna.

SESJA IV
17.15-18.45
Dziedzictwo – następne pokolenie wobec dylematów III RP
– Szymon Gutkowski,  Dominika Kozłowska, Piotr Laskowski, Michał Łuczewski, Michał Sutowski, Karolina Wigura

Stosunek ludzi pokolenia, które weszło w dorosłość po 1989 do III RP. Przede wszystkim do kształtów Rzeczpospolitej wznoszonej po 1989 i doświadczeń poprzedniego pokolenia. Ciągłość i nieciągłość przemian. Polskie wybory i doświadczenia innych.

Prowadzenie konferencji: Aleksander Smolar

Spotkanie będzie relacjonowane on-line

Konferencja organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego, „Gazetę Wyborczą” i Krytykę Polityczną.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij