Zapraszają: Fundacja im. Batorego, „Gazeta Wyborcza” i KP.
4 marca, wtorek, godz. 10.00-18.45, Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10 a, sala im. Jerzego Turowicza, Warszawa
Naszą konferencję poświęcamy pamięci wybitnego polityka, społecznika i przyjaciela organizatorów konferencji. Uznaliśmy, iż najlepszym sposobem uczczenia Jacka Kuronia będzie podjęcie ważnych dla niego tematów w gronie osób o różnych poglądach i reprezentujących różne pokolenia.
Program
10.00-10.15
Otwarcie: Bogdan Borusewicz, marszałek senatu RP
SESJA I
10.15-12.00
Strategie wyzwolenia, czyli jak zrzucić dyktaturę. Myślenie wewnątrz i na zewnątrz systemu
– Dariusz Gawin, Karol Modzelewski, Janusz Reykowski, Jerzy Szacki
Postawy i wybory mające na celu zmianę ustroju po jego fazie terrorystycznej. Próby zmian od wewnątrz w kierunku jego pewnej demokratyzacji i liberalizacji; rola rewizjonistów; program rewolucyjny Kuronia i Modzelewskiego, protesty w marcu’68, Rodzenie się opozycji demokratycznej, Solidarność i samoorganizowanie się społeczeństwa poza strukturami władzy.
SESJA II
12.15-14.15
Wierność i zdrada po 1989: wobec dylematów moralnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych czasu transformacji
– Elżbieta Ciżewska, Juliusz Gardawski, Jerzy Hausner, Adam Michnik, Andrzej Walicki
Rewolucja i problem wierności i zdrady. W zderzeniu z rzeczywistością ujawniają się różnicę, pojawiają się podziały, napięcia i konflikty. Padają wzajemne oskarżenia o zdradę ze względu na wybory gospodarcze i polityczne, na stosunek do „Solidarności” i odchodzenia od niej elit, na stosunek do Kościoła katolickiego i jego aspiracji w życiu publicznym; ze względu na stosunek do lustracji i dekomunizacji; ze względu na zmianę położenia kobiet w życiu społecznym.
SESJA III
15.00-17.00
Wobec innych, wobec dyskryminacji: w poszukiwaniu nowej polskiej tożsamości
– Mirosław Czech, Kinga Dunin, Andrzej Mencwel, Andrzej Nowak, Joanna Tokarska-Bakir
Współczesność a zmiana spojrzenia na narodową przeszłość; wielkie debaty i rewizje historii. Mniejszości i stosunek do sąsiadów, zwłaszcza na Wschodzie, a przekształcanie polskiej tożsamości. Pytanie o nowy model polskości i polityka historyczna.
SESJA IV
17.15-18.45
Dziedzictwo – następne pokolenie wobec dylematów III RP
– Szymon Gutkowski, Dominika Kozłowska, Piotr Laskowski, Michał Łuczewski, Michał Sutowski, Karolina Wigura
Stosunek ludzi pokolenia, które weszło w dorosłość po 1989 do III RP. Przede wszystkim do kształtów Rzeczpospolitej wznoszonej po 1989 i doświadczeń poprzedniego pokolenia. Ciągłość i nieciągłość przemian. Polskie wybory i doświadczenia innych.
Prowadzenie konferencji: Aleksander Smolar
Spotkanie będzie relacjonowane on-line
—
Konferencja organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego, „Gazetę Wyborczą” i Krytykę Polityczną.