Jaki jest kierunek współczesnych rewolucji społecznych? Gość spotkania: Igor Stokfiszewski.
Pokaz dokumentów o hiszpańskich ruchach społecznych. Po projekcji będziemy rozmawiać z Igorem Stokfiszewskim, publicystą i dramaturgiem, który od 2011 r. uczestniczy w działaniach Oburzonych i Occupy.
19 października, sobota, godz. 18.00, Pedagogiczna Bibilioteka Wojewódzka, filia w Ostrowcu, os. Ogrody 26, Ostrowiec Św.
– Arabska Wiosna, wystąpienia hiszpańskiego Ruchu 15 Maja i globalnego Occupy są przedstawiane w polskich mediach przede wszystkim jako seria protestów, demonstracji i okupacji przestrzeni publicznej – wyjaśnia Igor Stokfiszewski. – W rzeczywistości aktywność obywatelska na głośnych marszach i manifestacjach się nie kończy.
Pierwszy z dwu dokumentów, Codzienna rewolucja (Everyday Revolution), pokaże właśnie tę inną, mniej widowiskową stronę rewolucji. W Hiszpanii – kraju, który obok Grecji jest główną areną przemian społecznych, wymuszonych przez kryzys – mieszkańcy rozwijają alternatywne sposoby zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych. W Walencji działa miejskie rolnictwo, banki czasu czy organizacje zajmujące się opieką nad eksmitowanymi. Okazuje się, że mimo ekonomicznej zapaści możliwe są obywatelska aktywność i wspólne działanie.
Drugi film dokumentalny – La Marcha Indignada (Marsz oburzonych) poświęcony jest jednemu z najbardziej doniosłych epizodów pierwszego półrocza hiszpańskiej rewolucji. Chodzi o Marsz Oburzonych do Brukseli, który zakończył się 15 października 2011 r. ogólnoświatową mobilizacją. Na ulice ponad 1000 miast wyszły tego dnia miliony demonstrantów.
Projekcja to wstęp do trzydniowych warsztatów internetowego aktywizmu. Poprowadzą je młodzi z Hiszpanii i Włoch, zaangażowani w Ruch Oburzonych i włoską grupę ESC.
Organizator: Klub Krytyki Politycznej w Ostrowcu.