Rozmowa o realizacji idei równości przez rząd Daszyńskiego i książce "Duch równości".
Obchody rocznicy utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, na czele którego stanął Ignacy Daszyński.
Manifest rządu polskiego wprowadził równouprawnienie wszystkich obywateli i obywatelek bez różnicy narodowości, wyznania oraz przyznał wolność słowa, zgromadzeń, zrzeszeń i prawo do strajku. Jako jeden z pierwszych rządów na świecie Tymczasowy Rząd Ludowy potwierdził i gwarantował prawa wyborcze kobiet (wyprzedzając tym samym większość państw europejskich, a także USA). Manifest ustalał 8-godzinny wymiar czasu pracy w przemyśle, rzemiośle i handlu. Rząd deklarował natychmiastowe przystąpienie do reorganizacji organów samorządu terytorialnego i utworzenie milicji ludowej. Zobowiązał się wnieść do Sejmu Ustawodawczego projekty ustaw dotyczących: przeprowadzenia reformy rolnej; upaństwowienia niektórych działów przemysłu i komunikacji; udziału robotników w administrowaniu prywatnymi przedsiębiorstwami; wprowadzenia prawa o ubezpieczeniach i ochronie pracy; powszechnego, świeckiego i bezpłatnego nauczania w szkołach. Wyrażał wolę rozwiązania wszystkich sporów terytorialnych z sąsiadami na zasadzie wspólnych negocjacji.
7 listopada, czwartek, godz. 17.00, Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3, Kraków
O realizacji idei równości przez rząd Daszyńskiego i książce Duch równości Richarda Wilkinsona i Kate Pickett rozmawiać będą:
– Weronika Śmigielska (Krytyka Polityczna),
– Adam Ostolski (Zieloni),
– Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel),
– Dariusz Szczotkowski (Federacja Młodych Socjaldemokratów).
Prowadzenie: Agata Czarnacka (Lewica24)
Po debacie zapraszamy na występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa w Alei Daszyńskiego, godz. 19.30.
—
Organizatorzy: Krakowski Chór Rewolucyjny, PPS-Kraków, Partia Zielonych – koło krakowskie, SLD/FMS, Centrum Daszyńskiego i Klub Krytyki Politycznej w Krakowie.