Warsztaty z zakresu interpretacji literatury pięknej i innych tekstów kultury prowadzone przez Martę Konarzewską.
16 grudnia, środa, godz. 16.30 – 19.30, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Jak zdać maturę z polskiego i dobrze się przy tym bawić? Jak rozmawiać o książkach? Po co mi interpretacja? Jak poszerzać swoje humanistyczne zainteresowania i szukać ciekawych lektur? Na te pytania licealiści i licealistki znajdą odpowiedź podczas warsztatów z zakresu interpretacji literatury pięknej i innych tekstów kultury prowadzonych przez Martę Konarzewską.
Udział w serii warsztatów jest bezpłatny. Niezbędne są wcześniejsze zapisy poprzez e-mail na adres: redakcja[at]krytykapolityczna.pl z dopiskiem „Czytaj dalej”. Program i daty spotkań zostaną ustalone ostatecznie z grupą warsztatową.
Zajęcia będą odbywać się co tydzień w środy: 7, 14, 21, 28 października; 4, 18, 25 listopada; 2 grudnia.
Program spotkań:
1. Interpretacja. Analiza fragmentów tekstów teoretycznych oraz wybranego tekstu poetyckiego i pracy plastycznej – 7 października
2. Nadinterpretacja – ratunku, czy to błąd?! Analiza tekstów z zakresu teorii literatury (J. Culler vs U. Eco – eseje z tomu „Interpretacja i nadinterpretacja”) oraz dyskusja (modele argumentacji) – 14 października
3. U źródeł, czyli archetypy kulturowego imaginarium.
a) Mit i jego kulturowe opracowanie – na wybranych przykładach.
UWAGA! Konieczna znajomość mitów o Edypie, Ifigenii (wątek z Orestei) i o Demeter i Korze – 21 października
b) Baśń i jej kulturowe opracowanie. Kontekst teoretyczny: „Siostry i ich Kopciuszek”, pod. red. E. Graczyk, M. Graban-Pomirskiej; B. Bettelheim „Cudowne i pożyteczne”.
Konieczna znajomość baśni o Kopciuszku i Śpiącej królewnie oraz filmu „Czarownica” – 28 października
4. Wątki renesansowe (konieczna znajomość legendy o Tristanie i Izoldzie) i romantyczne („Cierpienia młodego Wertera”) w odniesieniu do dworskich, romantycznych i ponowoczesnych dyskursów miłosnych. Kontekst: koncepcja trójkątnego pragnienia R. Girarda; R. Barthes „Fragmenty dyskursu miłosnego”) – 4, 18 listopada
5. Spotkanie z krytyczką literatury Justyną Sobolewską – 25 listopada.
6. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki – wokół „Fynf und cfancyś” Michała Witkowskiego – 2 grudnia
7. Podwójne spotkanie poświęcone analizie współczesnego utworu lirycznego oraz współczesnej krótkiej formy prozatorskiej – 16 grudnia.
Wraz z dynamiką zajęć, program może ulec modyfikacjom.
Zajęcia wymagają od uczestników biegłości w podstawach historii literatury i języka polskiego, będą obejmowały mini wykład wprowadzający na poziomie rozszerzonym i część analityczną poświęconą interpretacji tekstów literackich i teoretycznych.
Dla maturzystów będzie to ciekawa i praktyczna powtórka systematyzująca wiedzę i przygotowująca do nowej wersji matury ustnej z języka polskiego. Warsztaty mają na celu nie tylko kształtowanie umiejętności rozbudowanej interpretacji i szukania kontekstów, ale też pobudzenie chęci do samodzielnego sięgania po lekturę, dyskusji wokół czytanych tekstów, szukania nowych nieoczywistych interpretacji, a także odnoszenia ich do innych form kultury i sztuki. Spotkania to pozytywna konfrontacja teoretycznej wiedzy szkolnej i wymagań maturalnych z praktycznym korzystaniem z kultury. Istotą zajęć jest „spotkanie” z tekstem i analiza „na żywo” (w konwencji zawartej w nowej maturze).
Młodzieży czytanie kojarzy się z „przerabianiem” lektur w odniesieniu do kilku programowych wątków. Te tendencje i brak czasu poświęcanego czytaniu jako takiemu sprzyjają negatywnemu nastawieniu do samej czynności czytania, a tym bardziej do podejmowania czytelniczej refleksji i własnych poszukiwań. Literatura bezpośrednio wiąże się z innymi tekstami kultury – sztukami wizualnymi, muzyką, teatrem. Wszystkie te obszary przeplatają się i mają na siebie wpływ, podkreślenie wagi czytelnictwa w procesie edukacji, przygotowuje dzieci oraz młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym. Same warsztaty są również odpowiedzią na zmiany w sposobie egzaminowania maturzystów i maturzystek. Nowa formuła analizy „na żywo” zadanego tekstu może być o wiele ciekawsza i bardziej swobodna niż system przygotowywanych wcześniej sztywnych prezentacji maturalnych – komentuje prowadząca cykl spotkań Marta Konarzewska.
Marta Konarzewska – opiekunka merytoryczna i prowadząca cykl warsztatów „Czytaj dalej”, których pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2013/2014. Polonistka, krytyczka literacka, scenarzystka. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu. Autorka tekstów w Przewodnikach Krytyki Politycznej, m.in.Brzozowski, Schulz, Edukacja. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich. Była przewodniczącą Stowarzyszenia im. K.K. Baczyńskiego, jurorką w Konkursach Poetyckich o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Współprowadziła wraz z Joanną Sikorzanką audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”, czy na łamach „Dziennika Opinii”. Wielokrotnie pełniła funkcję egzaminatorki podczas egzaminów maturalnych.
–
Wsparcie finansowe Miasto Stołeczne Warszawa w ramach projektu Czytaj dalej w 2015.