Miasto

Czy UFO zagraża nam bardziej niż zmiany klimatu?

Pokaz filmu i dyskusja z Xiaolu Guo.

Czy w Polsce więcej osób wierzy w UFO niż zmianę klimatu? Jak zmieniają nas nieznane zjawiska i jak sobie z nimi radzimy?

Pokaz filmu UFO w jej oczach i spotkanie z autorką Xiaolu Guo. Prowadzenie: Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna

7 kwietnia, wtorek, godz. 19.00, Foksal 16, II p.

(spotkanie oraz pokaz filmu w języku angielskim)

Xiaolu Guo – pisarka i reżyserka filmowa chińskiego pochodzenia, mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Zaangażowana w międzynarodowe inicjatywy, w tym w ekologiczny projekt Stacje Pogody realizowany we współpracy z Krytyką Polityczną. Xiaolu Guo jest przejmująca, wyrazista, zabawna i często niepokojąco dokładna.

Jej powieść Mały słownik chińsko-angielski dla kochanków była nominowana w 2007 r. do Orange Prize for Fiction. Była również w 2005 r. Pearl Award (UK) – zwycięzcą Creative doskonałości. Jej poprzednia powieść Kamienna wioska została nominowana do Independent na najlepszą zagraniczną powieść Fiction Prize, a także Dublin International IMPAC Awards. Jej film miał premierę w Chinach w 2009 Locarno International Film Festival, gdzie natychmiast dostał najwyższą nagrodę, Złotego Leoparda. W 2007 r. na Festiwalu Filmowym w Sundance i otrzymała Grand Jury Prize w 2007 r. na Créteil International Women Film Festival w Paryżu. Jej dokument „Poszliśmy do Wonderland (2008) został wybrany do New Films w serii MoMA, Lincoln Center w Nowym Jorku w 2008 r. Guo jest autorką Małego słownika chińsko-angielskiego dla zakochanych (A Concise Chinese-English Dictionary for Lovers), laureatką nagrody “City of Venice” na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film UFO in Her Eyes oraz nominowana do nagrody Orange Prize for Fiction.

UFO w jej oczach (UFO In Her Eyes)
reżyseria: Xiaolu Guo
scenariusz: Xiaolu Guo, Pamela Casey
Niemcy, 2012, 110 min.

UFO w jej oczach to przepełniona czarnym humorem satyra polityczna na chiński rozwój gospodarczy i globalizację. Młoda dziewczyna jest przekonana, że widziała UFO, a jej historia stanie się impulsem do niekontrolowanego rozwoju jej rodzinnej wioski. Co się wydarzy, gdy na tradycyjnej chińskiej prowincji zawita amerykański dolar?

POLECAMY:

Xiaolu Guo w Gdańsku: Pokaz filmu „Chinka” i rozmowa z reżyserką, 8 kwietnia, środa, godz. 18.00

Xiaolu Guo w Sopocie: Zaczytani na żywo, 9 kwietnia, czwartek, godz. 17.00.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Uniwersytet Krytyczny oraz Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu.
Polskim pisarzem współtworzącym projekt jest Jaś Kapela.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij