Pokaz filmu i dyskusja z Xiaolu Guo.
Czy w Polsce więcej osób wierzy w UFO niż zmianę klimatu? Jak zmieniają nas nieznane zjawiska i jak sobie z nimi radzimy?
Pokaz filmu UFO w jej oczach i spotkanie z autorką Xiaolu Guo. Prowadzenie: Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna
7 kwietnia, wtorek, godz. 19.00, Foksal 16, II p.
(spotkanie oraz pokaz filmu w języku angielskim)
Xiaolu Guo – pisarka i reżyserka filmowa chińskiego pochodzenia, mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Zaangażowana w międzynarodowe inicjatywy, w tym w ekologiczny projekt Stacje Pogody realizowany we współpracy z Krytyką Polityczną. Xiaolu Guo jest przejmująca, wyrazista, zabawna i często niepokojąco dokładna.
Jej powieść Mały słownik chińsko-angielski dla kochanków była nominowana w 2007 r. do Orange Prize for Fiction. Była również w 2005 r. Pearl Award (UK) – zwycięzcą Creative doskonałości. Jej poprzednia powieść Kamienna wioska została nominowana do Independent na najlepszą zagraniczną powieść Fiction Prize, a także Dublin International IMPAC Awards. Jej film miał premierę w Chinach w 2009 Locarno International Film Festival, gdzie natychmiast dostał najwyższą nagrodę, Złotego Leoparda. W 2007 r. na Festiwalu Filmowym w Sundance i otrzymała Grand Jury Prize w 2007 r. na Créteil International Women Film Festival w Paryżu. Jej dokument „Poszliśmy do Wonderland (2008) został wybrany do New Films w serii MoMA, Lincoln Center w Nowym Jorku w 2008 r. Guo jest autorką Małego słownika chińsko-angielskiego dla zakochanych (A Concise Chinese-English Dictionary for Lovers), laureatką nagrody “City of Venice” na Festiwalu Filmowym w Wenecji za film UFO in Her Eyes oraz nominowana do nagrody Orange Prize for Fiction.
UFO w jej oczach (UFO In Her Eyes)
reżyseria: Xiaolu Guo
scenariusz: Xiaolu Guo, Pamela Casey
Niemcy, 2012, 110 min.
UFO w jej oczach to przepełniona czarnym humorem satyra polityczna na chiński rozwój gospodarczy i globalizację. Młoda dziewczyna jest przekonana, że widziała UFO, a jej historia stanie się impulsem do niekontrolowanego rozwoju jej rodzinnej wioski. Co się wydarzy, gdy na tradycyjnej chińskiej prowincji zawita amerykański dolar?
POLECAMY:
Xiaolu Guo w Gdańsku: Pokaz filmu „Chinka” i rozmowa z reżyserką, 8 kwietnia, środa, godz. 18.00
Xiaolu Guo w Sopocie: Zaczytani na żywo, 9 kwietnia, czwartek, godz. 17.00.
—
Spotkanie realizowane w ramach projektu Uniwersytet Krytyczny oraz Stacje Pogody (Weather Stations) współtworzonego przez Krytykę Polityczną, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego. Dzięki niemu stworzono pisarzom okazje do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu.
Polskim pisarzem współtworzącym projekt jest Jaś Kapela.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura.
—
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.