Miasto

Ciało: modyfikacje/transformacje

Pokaz filmów cyklu "Artyści w sieci" oraz debata Ciało: modyfikacje/transformacje z udziałem m.in. Grzegorza Klamana i Iwony Zając we wtorek, 17 marca w Świetlicy KP.

Cykl Artyści w sieci to seria filmów, na które składają się rozmowy z najciekawszymi postaciami nurtu sztuki krytycznej, m.in. Anną Baumgart, Martą Deskur i Pawłem Althamerem. Wywiady przeprowadziła Agnieszka Ziółkowska, a całość wzbogacają fragmenty realizacji artystów i artystek w przestrzeni miejskiej, dokumentacja akcji, instalacji i prac video.

Po pokazie odbędzie się debata dotycząca różnych ujęć modyfikacji i transformacji cielesnych w sztuce i życiu społecznym. W debacie udział wezmą dr Anna Kłonkowska, socjolożka podejmująca w swoich badaniach temat trasnpłciowości oraz dwoje artystów: Grzegorz Klaman – twórca intermedialny poruszający się na gruncie bioartu oraz Iwona Zając, która m.in. w ramach projektu „Idealna” poddawała pod dyskusję temat metamorfozy cielesnej. Dyskusję poprowadzi dr Monika Bokiniec z IFSiD UG.

Pokaz cyklu Artyści w sieci oraz debata Ciało: modyfikacje/transformacje odbędą się we wtorek, 17 marca o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

dr Monika Bokiniec – absolwentka filozofii i socjologii UG, badaczka związana z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, naukowo zainteresowana m.in. problematyką sztuki feministycznej, w tym również ekofeminizmem, oraz relacjami między etyką a komizmem. Redaktorka periodyków „Panoptikum” i „Estetika: The Central European Journal of Aesthetics”.

dr Anna Kłonkowska – socjolożka, filozofka, psycholożka, wykładowczyni i badaczka WNS UG. Autorka i tłumaczka licznych publikacji z obszaru gender i queer studies, m.in. poświęconych tematyce transpłciowości. Od 2010 r. prowadzi w Trójmieście grupę spotkaniową dla osób transpłciowych, współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja.

prof. Grzegorz Klaman – profesor Akademii Sztuk Pięknych, wykładowca intermediów, twórca wyrastający z nurtu sztuki krytycznej, obecnie w dużym stopniu skoncentrowany w swoich działaniach na problematyce bioartu. Współzałożyciel i dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku.

Iwona Zając – artystka, autorka monumentalnych muralesów, ale również wielu interwencji w przestrzeni miejskiej, różnorodnych form malarskich i działań performatywnych. Związana z Kolonią Artystów działającą do niedawna w przestrzeni postoczniowej. Obecnie doktorantka i wykładowczyni ASP, zainteresowana m.in. problematyką metamorfozy w sztuce i codzienności.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z twórcami konferencji Ciało i ponowoczesność na Uniwersytecie Gdańskim. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij