Fotorelacje

Znowu tragiczny wypadek w SSE pod Wrocławiem

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem doszło do śmiertelnego wypadku. 26-letni pracownik firmy HI Logistics (grupa LG Electronics) zginął 15 listopada przygnieciony wózkiem widłowym – obsługiwał maszynę bez uprawnień i odpowiedniego przeszkolenia. Prowadzenie wózka nie należało do jego obowiązków.

To nie jest pierwszy wypadek w strefie, tylko jeden z tych najbardziej tragicznych – podkreślali związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej i działacze Związku Syndykalistów Polskich, którzy w piątek, 23 listopada, pikietowali pod wrocławskim oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu. – Protestujemy tutaj, ponieważ ARP zarządza strefą w Biskupicach Podgórnych: wydaje zgody na inwestowanie w strefach, ale całkowicie umywa ręce od warunków, w jakich pracują tam ludzie – tłumaczyła Małgorzata Maciejewska z Inicjatywy Pracowniczej.

Protestujący przypominali o sprawie związkowców zwolnionych w lipcu podczas strajku z fabryki Chung Hong, również znajdującej się w podwrocławskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W październiku rozpoczęły się ich procesy. Na razie nic nie wiadomo na temat ich przebiegu, ponieważ na wniosek pracodawcy wszystkie dotychczasowe rozprawy zostały utajnione.

„To już kolejna ofiara śmiertelna w LG, w 2007 roku zginął w fabryce robotnik przygnieciony prasą. Nie zgadzamy się na to, aby ARP nadal umywała ręce od tego, co się tam dzieje”, napisali w liście portestacyjnym syndykaliści. Przemysław Strzelec, dyrektor wrocławskiego oddziału ARP, przyjął list, ale odmówił jakiegokolwiek komentarza w sprawie tragicznego wypadku z 15 listopada.

Nie jest to pierwsza próba nakłonienia przedstawicieli ARP do zabrania głosu w sprawie warunków pracy w fabrykach na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 16 lipca związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej zorganizowali okupację warszawskiej siedziby spółki. Żądali zajęcia stanowiska na temat zwolnionych z Chung Hong. Marcin Zieliński, wiceprezes zarządu ARP, w liście adresowanym do prezesa Chung Hong zapewniał wtedy, że „Agencja Rozwoju Przemysłu jako podmiot zarządzający strefami ekonomicznymi jest zainteresowana tworzeniem warunków dla zagranicznych inwestorów, które będą korzystne dla wszystkich zainteresowanych, w tym także dla pracowników”.

Czytaj też: Chcę wrócić do fabryki i dalej walczyć. Rozmowa z pracownikiem fabryki Chung Hong

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Zamknij