Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Skuszanka ’83, czyli dosyć umierania

Nasze społeczeństwo jest tak strasznie obolałe, że aż chore. Nie umie odnaleźć się w życiu. Myślę, że – choć się tego głośno nie mówi – mamy już dosyć rozdrapywania ran. Nie trzeba nam przypominać sposobów umierania, znamy ich aż za wiele jak na historię jednego narodu. Umiemy umierać i rozsądnie i nierozważnie. Myślę, że znajdą się ludzie, którzy zechcą wyjść naprzeciw życiu. I trzeba ten sposób na życie znaleźć. Obowiązkiem teatru dziś jest – jak sądzę – uczestniczenie w tym trudnym procesie.    

Krystyna Skuszanka (1924-2011) – reżyserka teatralna i telewizyjna, dyrektorka teatrów we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Debiutowała sztuką „Sztorm” w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej. Największe uznanie przyniosło jej wystawianie Szekspira i polskich romantyków. Wraz z mężem Jerzym Krasowskim w latach 1955-63 prowadziła Teatr Ludowy w Nowej Hucie, potem Teatr Polski we Wrocławiu i Teatr im. Słowackiego w Krakowie. W okresie 1983-90 objęli Teatr Narodowy w Warszawie.   

Fragment wywiadu Małgorzaty Czechowskiej z tygodnika “Kobieta i Życie”, marzec 1983. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij