Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Czytelnik ’74, czyli gender

Mój siedmioletni syn ma koleżankę – rówieśnicę, towarzyszkę swoich domowych popołudniowych zabaw. Przypatruję się czasem ich zabawom. Któregoś dnia bawili się w dom. Ona była matką i żoną, on ojcem i mężem. Zauważyłem, że „rano”, po ceremonii „śniadania” i „pożegnań” młoda osóbka wędruje w drugi kąt pokoju („idzie do pracy”), a mój syn zajmuje się jakąś krzątaniną przy misiu, coś trzepie, miesza, mruczy.

– Nie idziesz do pracy? – spytałem.

– Nie, przygotowuję obiad – powiedział rzeczowo. 

– A w ogóle pracujesz?

– Nie, Ania pracuje, więc nie ma kto zająć się dzieckiem – powiedział, wskazując na misia, który pełnił widać funkcję syna. – Na razie muszę więc być z dzieckiem – dodał z westchnieniem. 

Powiedziałem o tej zabawie swojej żonie. Roześmiała się i stwierdziła, ze rośnie na prawdziwego współczesnego mężczyznę. 

List czytelnika (lat 35) do „Trybuny Ludu”, 1974. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij