Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Cywińska ’88, czyli być jak Emilia Plater

Po wyjściu z internowania byłam na spotkaniu z młodzieżą. Uwili mi piękny fotel, cały z kwiatów. Było to na trzeci dzień po moim wyjściu. Fetowali mnie jak Emilię Plater. Krótko. Zaraz zaczęli na mnie krzyczeć, bo byli i tacy, którzy uważali, że powinnam zamknąć teatr, okna zasłonić czarnym kirem i odżegnać się od wszystkich działań. Siedzieć w samotności i kontemplować krzywdy. Taka postawa jest mi całkowicie obca. Należy szeroko otworzyć teatr, jak najwięcej grać, robić możliwie dużo pozytywnego szumu w umysłach widzów. Nie dać się uśpić! Niech pan, ani nikt inny nie wmawia mi, że jeśli zdejmą „Płomienie” Brzozowskiego, czy zdejmą „Cmentarze”, to ręce są związane i trzeba zamilknąć na wieki. Nie! Mam jeszcze wiele innych spraw do przekazania. Nie wystarczy mi na to życia. 

Izabella Cywińska (ur. 1935) – reżyserka teatralna i filmowa, dyrektorka teatrów w Kaliszu, Poznaniu i Warszawie. W latach 1989-90 sprawowała funkcję ministry kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wyreżyserowała szereg spetakli w ramach Teatru Telewizji. W 1997 r. odnioła duży sukces przenosząc na mały ekran powieść „Biała podszewka”. W 2005 r. zadebiutowała w fabule „Kochankami z Marony” wg opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Żona aktora Janusza Michałowskiego.  

Fragment wywiadu Jerzego Jachowicza z książki „Komedianci. Rzecz o bojkocie”, 1988. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij