Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Brandys ’77, czyli człowiek Dzierżyński

Jak dociec prawdy o tym człowieku, który przeciętnemu Polakowi jawi się jako krwawy potwór

W miesięczniku „Kontrasty” listy Feliksa Dzierżyńskiego do siostry. Bardzo ludzkie, bardzo ciepłe, zwyczajne, polskie. Jak dociec prawdy o tym człowieku, którego imieniem nazywane są niezliczone place, ulice i szkoły w jego obydwóch ojczyznach, któremu buduje się pomniki, a który przeciętnemu Polakowi jawi się jako krwawy potwór, w ZSRR zaś nazywany bywa Felutą Edmundowiczem, dla podkreślenia podobieństwa z Malutą Skuratowem, przeokrutnym dowódcą „opryczników” Iwana Groźnego. Ale jednej prawdy w historii nie ma, zwłaszcza w Polsce i w ZSRR.   

Marian Brandys (1912-1998) – pisarz, reportażysta. Specjalizował się w książkach historycznych, pisał także książki dla młodzieży. Pod koniec życia opublikował trzy tomy prowadzonych w latach 70. dzienników. Brat pisarza Kazimierza Brandysa, mąż aktorki Haliny Mikołajskiej.

Fragment „Dziennika” z lat 197778 opublikowanego w 1997 r.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij