Od redakcji

Po co Krytyce Politycznej kawiarnio-księgarnia?

Lokal, w którym otworzyliśmy kawiarnię z księgarnią, mijaliśmy od dawna w drodze do pracy. Ostatnio długo stał pusty. Szkoda, gdy lokale w centrum miasta się marnują. Zastanawialiśmy się więc, czy możemy tam wejść, wynająć przestrzeń i zaprosić do niej ludzi.

Krytyka Polityczna otworzyła kawiarnię z księgarnią w Warszawie. Znajdziecie nas na Jasnej 10. Brzmi znajomo? Bo to adres budynku, w którym mieści się nasza redakcja i biuro Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego (tak się nazywa organizacja prowadząca Krytykę Polityczną) oraz społeczna instytucja kultury Jasna 10, czyli świetlica, którą prowadzimy od kilku lat.

Teraz na parterze jest też kawiarnia i księgarnia Prześniona. Zapraszamy na kawę, kanapki, po książki – w Prześnionej będzie można kupić publikacje Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Nowa kawiarnio-księgarnia Krytyki Politycznej

Po co Krytyce Politycznej kawiarnio-księgarnia?

Najprostsza odpowiedź brzmi: żebyśmy mogli się spotkać! Oczywiście wcześniej już to robiliśmy, na debatach, seminariach i premierach na piętrze Jasnej 10, ale brakowało nam miejsca, gdzie możemy na siebie wpaść w mniej formalnych okolicznościach, gdzie można usiąść na kawę, herbatę, sok, umówić się na spotkanie ze znajomymi, kupić chleb, bułki czy kanapkę w drodze do pracy.

Nie ufasz politykom? Zaufaj nam. Krytyka Polityczna spełnia obietnice

Pieczywo zapewnia Wytwórnia Chleba Rzemieślniczego z Legionowa. To renomowana piekarnia, której produkty są poszukiwane w całej Warszawie – a Wytwórnia nie raz dostawała pytania o to, kiedy ich pieczywo będzie dostępne w stolicy. Już jest. Chleby, bułki, w tym słodkie. Wszystkie będą dojeżdżać do Warszawy przed świtem i czekać na was od rana. Na miejscu będzie można kupić świeżutkie kanapki, robione na bieżąco. Na śniadanie i na lunch – niektóre są bardzo duże.

W Prześnionej postawiliśmy na bardzo dobrą kawę w jakości speciality, ze starannie wyselekcjonowanych, ręcznie zbieranych ziaren, którą zapewnia firma Espresso Logic z Warszawy. Co dla nas szczególnie ważne, proces pozyskiwania ziaren jest poddawany wielokrotnym kontrolom jakości i odbywa się w rygorystycznym poszanowaniu ekologii oraz praw pracowniczych. Ziarna są palone i dobrane specjalnie dla Prześnionej.

Małe księgarnie mają wielki potencjał

Lokal, w którym otworzyliśmy kawiarnię z księgarnią, mijaliśmy od dawna w drodze do pracy. Ostatnio długo stał pusty. Szkoda, gdy lokale w centrum miasta się marnują, zastanawialiśmy się więc, czy możemy tam wejść, wynająć przestrzeń i zaprosić do niej ludzi.

Prześniona nie jest centrum kultury jak Nowy Wspaniały Świat, który w latach 2009–2012 prowadziliśmy w Warszawie. Kilka osób pytało, czy to powrót albo kontynuacja. Nie, to zupełnie nowa przygoda.

Czy osoba o lewicowych poglądach może się chwalić?

Kameralne księgarnie są ważne, bo tu trafisz na książki mniej znane. Kto z was troszkę interesuje się rynkiem książki wie, że dziś miejsce na półce w dużych księgarniach sieciowych kupuje się za kasę. Mniejsi wydawcy nie mają szans w starciu z gigantami. A jeśli nie interesujecie się rynkiem książki, to właśnie poznaliście odpowiedź na pytanie, czemu we wszystkich dużych księgarniach jest to samo.

W kameralnych księgarniach znajdziecie też starsze książki. Dziś nowość żyje na rynku książki kilka miesięcy, potem to, co się nie sprzeda, trafia do promocyjnych koszy, do magazynu, na przemiał. Na publikacje wydane rok temu poluje się w internecie, bo na półkach księgarń sieciowych jest duża rotacja tytułami.

Małe, kameralne księgarnie dają szanse na małe odkrycia czytelnicze. To w takiej księgarni ktoś ci doradzi, podpowie, to tu zobaczysz na półce mniej znane tytuły, możesz je przekartkować, przeczytać dwie strony i zdecydować o zakupie.

Ze spotkań z czytelniczkami i czytelnikami Wydawnictwa Krytyki Politycznej (a widujemy się na targach książki, spotkaniach autorskich) wiemy, że wielu z was ceni obcowanie z papierową książką. I że jesteście otwarci na czytelnicze zaskoczenia, na sięgnięcie po książkę, o której wcześniej nie słyszeliście, ale właśnie mogliście ją przekartkować i podczytać.

Właśnie dlatego w Prześnionej znalazło się miejsce na książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Jesteśmy dumni, że możemy dołączyć do zacnego grona kameralnych księgarń, które bardzo lubimy i cenimy.

Zapraszamy do Prześnionej, na Jasną 10. Możecie już obserwować nowe miejsce na Instagramie @przesniona_book_bread_cafe oraz fejsie. Do zobaczenia!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Zamknij