W jubileuszowym, bo już dziesiątym odcinku „Bloku wschodniego” rozmawiamy z Kają Puto, której chyba nie trzeba przedstawiać. Reporterka, dziennikarka i publicystka Krytyki Politycznej spędziła ostatnie tygodnie w Gruzji i Ukrainie, z bliska obserwując sytuację w tych krajach.
Rozmowę zaczynamy od Gruzji, gdzie Kaja miała szansę zobaczyć masowe protesty przeciwko tzw. rosyjskiej ustawie. Chociaż ich skala i atmosfera robią wrażenie, to ostentacyjna apolityczność rodzi obawy, czy w nadchodzących jesienią wyborach parlamentarnych uda się obalić rząd Gruzińskiego Marzenia i zawrócić kraj z niebezpiecznej ścieżki.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
Ukrainę Kaja odwiedziła w kwietniu, w momencie, kiedy ciągle ważyła się sprawa amerykańskiej pomocy wojskowej dla walczącego z rosyjską agresją kraju. Czy wśród Ukraińców pojawił się w związku z tym defetyzm? Kaja opowiada o życiu w Charkowie – mieście położonym zaledwie 40 km od granicy z Rosją, które ostrzeliwane jest właściwie bez przerwy. Mimo to jego mieszkańcy z wielkim uporem żyją, pracują i bawią się, nawet jeśli część z tych działań musiała dosłownie zejść do podziemia.
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
Od Ukrainy po Kaszmir, między okupowanymi nie będzie solidarności [rozmowa]
czytaj także
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.