Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz sprawdzają, czy relacja matki z córką zawsze musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia.
Pierwowzór kulturowej kliszy, obecnej od lat wśród symboli i punktów odniesienia, to nadmiernie rozbudzona seksualnie nastolatka, uwodząca mężczyzn, bezsilnych na jej urok. Ale pierwowzór z książki Nabokova to dwunastoletnie dziecko, a narracja, którą wszyscy przyjęliśmy za swoją, to w istocie mowa obrończa przed sądem narratora starającego się usprawiedliwić własne czyny. Dlaczego przyjęliśmy jego opowieść za swoją? Co sprawia, że tak ochoczo przyjmujemy punkt widzenia krzywdziciela? Jak mocno kultura wtrąca w opresję ofiary, ochoczo usprawiedliwiając sprawców?
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Wychowanie płci żeńskiej
Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz.
**
Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w „Rzeczpospolitej”.
Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.