W kolejnym odcinku podcastu Michał Sutowski opowiada o tym, skąd wydobyć potrzebne metale ziem rzadkich, kobalt czy lit, czy Szwecja będzie nowym zapleczem surowcowym Europy, jak dekarbonizując nasz świat, nie wyrządzić planecie szkód większych niż przy spalaniu węgla i ropy.
Ratowanie klimatu i ludzkich warunków życia na Ziemi wymaga wielkich zmian – w energetyce, transporcie, przemyśle i nie tylko. Bez nowych źródeł energii i materiałów ani nie zazielenimy naszej gospodarki, ani nie uratujemy cywilizacji przed katastrofą. Kłopot w tym, że krytycznych surowców do wielkiej transformacji potrzeba naprawdę mnóstwo. A ich pozyskanie to niekoniecznie zielony i czysty biznes.
W kolejnym odcinku podcastu opowiadam o tym, skąd wydobyć potrzebne metale ziem rzadkich, kobalt czy lit, czy Szwecja będzie nowym zapleczem surowcowym Europy, jak dekarbonizując nasz świat, nie wyrządzić planecie szkód większych niż przy spalaniu węgla i ropy, wreszcie – czy da się „spiąć” zieloną politykę geopolitycznie i ekonomicznie. I jeszcze o dylematach przyszłej elektryfikacji oczami wielkiego badacza przeszłości Adama Tooze’a.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością
O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: