Podcasty

I wtedy wchodzę ja! O prawie i wrażliwości z Karoliną Kuszlewicz

Rozmowa Dariusza Gzyry z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką specjalizującą się w prawie ochrony zwierząt.

Z Karoliną nie da się rozmawiać na chłodno. Jej słowa są organiczne, stanowią niezwykle rzadkie połączenie precyzji i emocjonalności. Przyszła na rozmowę tuż po sesji zdjęciowej dla Wysokich Obcasów, które poświęciły jej okładkę. Ze śladami po buszowaniu w pokrzywach i niepowtarzalną aurą silnej, niezależnej kobiety.

Opowiedziała o swoich książkach, tych wydanych i tej, którą właśnie pisze. O umiejętności odmowy i konieczności zmiany kultury pomagania, a także o poczuciu sprawczości. O swoim nierewolucyjnym radykalizmie i próbach wprowadzenia zwierząt do poważnego dyskursu prawnego. Wyjaśniła, czym jest Szkoła Dobrego Prawa, którą współtworzy, a także na czym polega jej koncepcja prawa wrażliwego.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Nie mogło także zabraknąć wątków związanych z żałobą po utraconych zwierzętach, pojawiła się więc również Koko, o której Karolina napisała kiedyś tak: „Epitafium dla niej pisałam niemal codziennie każdego dnia przez wiele miesięcy. I wiele odkryłam o umieraniu, towarzyszeniu, miłości, która trwa mimo czyjejś śmierci oraz o szeregu systemowych niesprawiedliwości”.

Linki do książek Karoliny:
Prawa zwierząt: praktyczny przewodnik (Wolters Kluwer, 2019)
Ustawa o ochronie zwierząt. Komentarz (Wolters Kluwer, 2021)

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.

Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

 

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby

Ziemia nie udziela wakacji kredytowych

Mieszkać jakby luksusowo. Z wizytą w latach 90.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij