„Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie” − piszą organizatorki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Strajk jest po to, żeby politycy wiedzieli, że będą rozliczani ze złożonych w czasie kampanii wyborczej obietnic i deklaracji. Do 2050 roku Polska i inne kraje mają osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeśli ma się to wydarzyć, trzeba działać już dziś − o tym na ulicach miast przypomni w piątek MSK.
„Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych” − piszą organizatorki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Demonstracje będą się odbywać w wielu miastach w całej Polsce. O godzinie 10.00 strajkują: Warszawa, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Poznań, Gliwice, Kraków, Garwolin, Inowrocław, Wrocław, Katowice i Gdańsk.
O 10.30 Gniezno. O 11.00 Mikołów, Częstochowa, Kielce, Trzebiatów, Dzierżoniów. O 12.00 Gorzów Wielkopolski, Konin, Bielsko-Biała, Szczecin, Łódź, Rzeszów oraz Leszno. O 13.00 Białystok i Świdnica. O 14.00 Tychy i Rybnik, o 15.00 Piła i o 16.00 Bydgoszcz.
Strajk Klimatyczny wypada w Black Friday i tym większa jest jego wymowa. Niepohamowany wzrost gospodarczy dyktowany logiką krótkoterminowego zysku doprowadził nas na skraj przepaści. MSK przytomnie zauważa jednak, że jednorazowy gest w postaci zbojkotowania Black Friday nie wystarczy. Potrzebne są zmiany systemowe, a te trzeba wymusić na politykach.
Naukowcy ostrzegają, że zostało przekroczonych już wiele krytycznych dla stabilności klimatu punktów. Temperatura na Ziemi będzie nadal wzrastać. Katastrofalne zmiany mogą zacząć zachodzić lawinowo, wystarczy np. uwolnienie metanu z topniejących lodowców. Naukowcy mówią wprost o „egzystencjalnym zagrożeniu dla cywilizacji” i „zagrożeniu planetarnym”.
Młodzież wyraża swój wspólny interes: chce przeżyć [rozmowa z Edwinem Bendykiem]
czytaj także
Organizatorki i organizatorzy Strajku oczekują od rządu konkretnych działań: ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, prowadzenia polityki klimatycznej zgodnej ze stanowiskiem Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ, wprowadzenia wiedzy o kryzysie klimatycznym do podstawy programowej, powołania Rady Klimatycznej, która opracuje strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
„Zatrzymanie globalnego ocieplenia to priorytet. Polska musi działać, prawda musi wybrzmieć, ludzie muszą wiedzieć”, mówi Marysia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Już 6 grudnia w Madrycie odbędzie się kolejny szczyt klimatyczny. MSK zależy, żeby podpisywane na kolejnych szczytach umowy były wreszcie realizowane.
czytaj także
***
Poniżej pełna odezwa MSK:
DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!
Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład − z tego powodu nawet świeżo po wyborach oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań. Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy − nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu.
29 LISTOPADA PRZYJDŹ NA PROTEST, aby pokazać politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce: DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!
A oto NASZE POSTULATY, do których realizacji zobowiązali się politycy:
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.
Postulat do mediów:
6. Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.