Twórczość Ireny Krzywickiej będzie tematem spotkania „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” z prof. Ewą Graczyk.
Chodzi o koncepcję wspólnej płaszczyzny postaw, działań i tekstów piszących i działajacych Polek. Ciągłość ta obejmuje prawie cały XIX wiek, aż do wybuchu I wojny światowej – a chyba nawet dłużej. Można mówić o następowaniu po sobie kilku generacji działaczek-pisarek-konspiratorek.
W czasie dyskusji prof. Ewa Graczyk chciałaby zastanawiać się nad tą ciągłością łączącą, mimo wielu ogromnych różnic, najwcześniejszą z nich, Narcyzę Żmichowską, z żyjącymi wiele lat później, Haliną Górską i Ireną Krzywicką.
W dyskusji na temat twórczości Ireny Krzywickiej weźmie również udział dr Monika Graban-Pomirska
dr Monika Graban-Pomirska – badaczka literatury dziecięcej i młodzieżowej XX wieku.
Interesuje się antropologią dziecka i dzieciństwa, children studies, krytyką feministyczną. Autorka książki „Szkoła narzeczonych. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym” (2006), współredaktorka tomów pokonferencyjnych „Siostry i ich Kopciuszek” (z Ewą Graczyk, 2002) oraz „Dwudziestolecie mniej znane.O kobietach piszących w latach 1918-1939” (z Ewą Graczyk, Karoliną Cierzan i Pauliną Biczkowską, 2011).Wykładowczyni w Instytucie Filologii Polskiej UG.
prof. dr hab. Ewa Graczyk – profesorka w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała się jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.
Przed spotkaniem można zapoznać się z książką Ireny Krzywickiej „Pierwsze Krew”, która jest dostępna w naszej księgarni w promocyjnej cenie 15,00.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 29 listopada o godz. 18.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35, (II piętro) w Gdańsku. Wstęp wolny!
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Cykl spotkań „Twórczość kobiet – pisarki: Polska literacka herstoria?” odbywa się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska