Pokaz filmu „Intruz” w reż. Magnusa von Horn oraz rozmowa o karze i wybaczeniu za winę odbędzie się w czwartek, 17 listopada.
Jeżeli kara jest odpowiedzią na czyn zabroniony, to można dojść do wniosku, że wraz z jej wykonaniem sprawca odkupuje swoje winy. Czy jednak na pewno kara kończy się wraz z powrotem do domu? Jak silne jest poczucie krzywdy w społeczności? Co trzeba zrobić, by odzyskać zaufanie? Na te pytania odpowiedzi poszuka dziennikarka Urszula Abucewicz wraz z zaproszonymi gościniami.
Kwestia resocjalizacji wraca jak bumerang przy każdej głośniejszej sprawie- warto czy nie warto? Działa czy nie działa? Co zmienić, by usprawnić system? Jak pracować, by uzyskać pożądane efekty? Wreszcie- w czym leży problem, przez który od lat nie udało się wypracować w pełni wydolnego procesu? „Intruz”, jeden z przebojów Festiwalu Camerimage 2015, zdobywca Złotych Lwów i Złotych Żuków, otwiera też nie mniej ważną kwestię- jak ciężko jest wybaczyć sobie i innym oraz jak żyć z piętnem zbrodniarza.
Magnus von Horn w swoim filmie „Intruz” pokazuje widzom i widzkom życie Johna, który po odbyciu kary opuszcza zakład poprawczy i wraca do swojego domu. Okazuje się jednak, że choć jego kara dobiegła końca, nie został zapomniana ani wybaczona przez lokalną społeczność. Co dalej zrobić z życiem, które zostało naznaczone przez zbrodnię?
Być może jesteśmy skazani na zbłądzenie raz i drugi po to, aby inni mieli okazję nam wybaczyć.
Informacje o filmie:
reżyseria: Magnus von Horn
Francja, Polska, Szwecja, 2015
Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Wersja z polskimi napisami.
Pokaz filmu ”Intruz” w reż. Magnusa von Horna połączony z dyskusją odbędzie się 17 listopada 2016r. o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Pokaz filmowy odbywa się w ramach projektu „Morze Kina Zaangażowanego” i jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.