Myślą przewodnią V Kongresu Kobiet Pomorza będzie TABU. Wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności, w sobotę, 17 września. Rejestracja trwa!
Zapraszamy na piąty Kongres Kobiet Pomorza. W tym roku hasłem i myślą przewodnią jest słowo TABU. Kongres Kobiet Pomorza to merytoryczne spotkania, ciekawe prelegentki i prelegenci, rozmowy o sprawach dla kobiet najważniejszych (aż 10 paneli tematycznych do wyboru!).
Podczas Kongresu odsłonimy tematy TABU. Będziemy mówić, skąd czerpać odwagę, żeby poruszać tematy niewygodne, trudne, ale niezmiernie istotne dla kobiet. Porozmawiamy o tym, jak wykorzystać swoje mocne strony. Chcemy, żeby uczestniczki Kongresu wyszły wzmocnione i powiedziały po nim: – Tak, odważę się – zrobić coś, o czym marzyłam, ale się bałam, zabrać głos w ważnej dla mnie sprawie, być ekspertką, zmienić świat dookoła mnie, zmienić swoje życie.
Poruszymy tematy związane z edukacją (do jakiej szkoły posłać dziecko), pracą (praca czy jednak służba?) i seksualnością kobiet (czy przyjemność to wciąż tabu?). Porozmawiamy o rugbystkach, biznesmenkach, migrantkach, zakonnicach. W ramach Kongresu odbędzie się także pokaz filmu „Kobieta bez przestrzeni”, zwiedzanie Stoczni z fantastycznymi przewodniczkami z grupy Metropolitanka oraz wystawy w Europejskim Centrum Solidarności.
Będziemy gościć m.in. Olgę Krzyżanowską, byłą Pełnomocniczkę ds. Równego Traktowania prof. Małgorzatę Fuszarę, panią Magdalenę Pramfelt – konsul honorową Królestwa Niderlandów oraz konsul honorową Szwecji, prawniczkę prof. Monikę Płatek, filolożkę prof. Ewę Graczyk, pisarkę Sylwię Chutnik oraz wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka i wielu innych znamienitych gości – o których informacje w szczegółowym programie.
Ale nie tylko wielkie nazwiska są siłą Kongresu. Najważniejsze są dla nas uczestniczki i uczestnicy. Oczekujemy przybycia ponad 500 osób – kobiet i mężczyzn – i chcemy odejść od formuły „gadających głów”. Zadbamy o to, żeby można było włączyć się w dyskusję.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Udział jest bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja, aby pobrać wejściówkę.
Program Kongresu Kobiet Pomorza
17 września 2016, Europejskie Centrum Solidarności
Program szczegółowy
9.30 Uroczyste otwarcie Kongresu Kobiet Pomorza: Chór TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, Olga Krzyżanowska – lekarka, była wicemarszałkini Sejmu, laureatka Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet i Patrycja Medowska – wicedyrektorka Europejskiego Centrum Solidarności. Prowadzenie: Magda Milewska i Lidka Makowska (Trójmiejska Akcja Kobieca)
Jubileusz 25.lecia Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – Krystyna Kacpura
10.00 Siła Kobiet! – inspiracje i motywacja od kobiet dla kobiet. Wystąpienia motywacyjne:
Teresa Kamińska – ministra w rządzie Jerzego Buzka, była prezeska Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jedna ze współtwórczyń Kongresu Kobiet.
Sylwia Chutnik – pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”.
Dr Maria Pawłowska – wykładowczyni Polskiej Akademii Nauk na podyplomowych studiach z gender studies, autorka publikacji naukowych na temat płci biologicznej i kulturowej
Paulina Palian – feministka, aktywistka, założycielka Babskiego Londynu. Jedna z założycielek Polish Feminists. Współtworzy rozwojowe i motywacyjne warsztaty on-line dla polskich emigrantek.
11.30 -12.45 I blok (przedpołudniowy) paneli tematycznych
A. Tak, odważę się być ekspertką
Profesor Ewa Graczyk, Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska (Business Coach/Stowarzyszenie Coachów Action Learning) oraz psycholożka dr Anna Strzałkowska wraz z uczestniczkami zastanowią się nad tym, co powstrzymuje kobiety przed aktywnym udziałem w życiu publicznym, przed nazywaniem siebie ekspertkami, ale przede wszystkim- jak temu zaradzić? Co możesz zrobić już dzisiaj, by pokonać tę barierę? Zapraszamy na spotkanie warsztatowe, na którym to Ty jesteś ekspertką.
B. Edukacja i TABU
Czy to my kreujemy rzeczywistość, rzeczywistość kreuje nas? O czym nie mówi się w szkole? Co to znaczy być uczniem „gorszej” szkoły? Jak wielu jest uczniów, których system wyklucza? Jakie są opresyjne działania szkoły? Co robić, aby szkoła była przyjazna KAŻDEMU DZIECKU? Jak wyrównywać poziomy i integrować środowiska, aby młodzież nie powielała schematu dorosłych „życia na wyspach”? O tym porozmawiamy wraz z dr Agnieszką Tomasik (Kreatywna Pedagogika) i jej gośćmi – Piotrem Kowalczukiem, wiceprezydentem Gdańska oraz Martą Czapińską (Fundacja EduTank).
C. Mistrzynie
Dlaczego piłkarze zarabiają krocie, reklamodawcy biją się o status sponsora strategicznego, a telewizje o wyłączność przekazu? Dlaczego mistrzynie w tej dyscyplinie trenują przeważnie za własne pieniądze, otrzymują niższe nagrody i generalnie mało kto wie, że istnieje w Gdańsku świetna drużyna Rugby – Biało-Zielone Ladies Gdańsk? Kim są sześciokrotne Mistrzynie Polski w rugby? Dlaczego kobiety nie kibicują? Co odpowiadają, gdy zadaje im się pytanie – jak godzą pracę zawodową, życie rodzinne ze sportem? Kto je wspiera, jak walczą o swoją obecność….o tym na panelu „Mistrzynie” z udziałem Mistrzyń. Prowadzenie: Elżbieta Jachlewska (Partia Kobiet)
D. Praca czy służba kobiet?
Anka Górska (Macherki.com) oraz mecenas Ewa Gromada (Trójmiejska Akcja Kobieca, Partia Razem Pomorze) zastanowią się wraz z uczestniczkami, dlaczego to głównie kobiety wykonują prace opiekuńcze? Dlaczego mimo wysokiej specjalizacji nie są opłacane jak wąsko wyspecjalizowani eksperci? Czy kobiety szukają swojej niszy jako przedsiębiorczynie, ponieważ uważają to za najlepszy sposób na pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym? Zapytamy przedstawicielki zawodów wyspecjalizowanych, kobiety samozatrudnione oraz ekspertów. W rozmowie udział wezmą m.in.: prof. Małgorzata Fuszara – prawniczka, socjolożka, w latach 2014-2015 Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania, Agata Dutkowska – założycielka Latającej Szkoły dla Kobiet, Anna Kowalczyk – dziennikarka, autorka bloga Boska Matka, Anna Wolańska – Pełnomocniczka ds. Kobiet Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
E. Spotkanie z Martą Abramowicz, autorką książki „Zakonnice odchodzą po cichu”, rozmawia Elżbieta Rutkowska (Krytyka Polityczna Trójmiasto)
13.15-14.30 II blok (popołudniowy) paneli tematycznych
F. Kobieta w świecie wielu kultur
Czy i kiedy kultura zaczyna mieć wpływ na rolę kobiety w społeczeństwie? Czy we wszystkich kulturach mamy do czynienia z ruchami emancypacyjnymi kobiet? Czym się od siebie różnią? Jak kultura wpływa na postrzeganie kobiet w różnych zawodach i grupach społecznych? O tym wszystkim będziemy dyskutować z prof. Beatą Kowalską – badaczką muzułmańskiego feminizmu i sytuacji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z pozostałymi panelistami i panelistkami reprezentującymi różne konteksty kulturowe, zawodowe i społeczne, m.in. z panią Magdaleną Pramfelt – konsul honorową Królestwa Niderlandów oraz honorową konsul generalną Szwecji, prezeską Zarządu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, byłą dziennikarką szwedzkiego radia i TV oraz Tonią Ugwu – modelką i architektką krajobrazu o nigeryjskich korzeniach.
Opieka merytoryczna – Anna Fedas (Europejskie Centrum Solidarności) we współpracy z dr Nataszą Kosakowską-Berezecką (Uniwersytet Gdański)
G. sPrawa Kobiet
Chociaż wydaje nam się, że dopóki nie przekraczamy progu sądu, nie mamy związku z prawem, to umowę zawieramy nawet kupując bilet autobusowy. O ile jednak do tego nie jest nam potrzebna pomoc prawna, o tyle gdy nie dostajemy należnych alimentów, gdy partner lub partnerka wylicza nam pieniądze i kontroluje każdą złotówkę, wreszcie gdy kontakty z naszymi dziećmi są naruszane, a rozwód wydaje się być przeszkodą nie do pokonania – wtedy potrzebujemy ekspertek. I te właśnie ekspertki będą dla Was na Kongresie Kobiet Pomorza, opowiedzą o tym, jak egzekwować alimenty, jak nie pozwalać na ograniczanie swojej wolności czy kontaktów z dzieckiem. Przyjdź i zobacz, jak możesz pomóc sobie i swoim bliskim. Opieka nad panelem: Adrianna Halman (Krytyka Polityczna Trójmiasto). W rozmowie udział wezmą: prof. Monika Płatek (prawniczka, Uniwersytet Warszawski), Danuta Wawrowska (prawniczka specjalizująca się w tematyce alimentów, pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet w Słupsku), Krystyna Kacpura (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Anna Zaręba-Sumicka (Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk).
H. Brzydkie słowo na F… –
…czyli feminizm, który ostatnio znowu wywołuje wielkie dyskusje. I dobrze! Magda Milewska (psycholożka, coacherka, TAK) zaprasza do rozmowy. Zastanowimy się, czym jest dziś feminizm, co nam daje, a co odbiera, czy jeszcze jest nam potrzebny, kim są współczesne feministki i feminiści. Do dyskusji zapraszamy Ciebie oraz m.in. dr Jakuba Szamałka – zdobywcę Nagrody Wielkiego Kalibru w 2016 r. za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną, męża feministki, Patrycję Paś – tegoroczną maturzystkę, Urszulę Zalewską – prezeskę Fundacji NADAKTYWNI w Gdyni.
I. O seksie: hedone – czyli przyjemność
W przestrzeni publicznej bombardowane jesteśmy wizerunkami kobiet zalotnie zachęcających do kupna bielizny, zupy czy artykułów budowlanych, a w różnych mediach do znudzenia epatuje się golizną i aluzjami seksualnymi. Ale czy to oznacza, że na skalę społeczną jesteśmy świadome naszej seksualności i potrafimy czerpać przyjemność z erotyki? Czy aby radość z seksu wciąż nie lokuje się w sferze tabu? Porozmawiajmy o seksie i płynących z niego wspaniałych doznań, o pięknie kobiecego ciała niezależnie od jego kształtu i wieku jego posiadaczki, o urokach rozwoju seksualności w ramach stałego, długotrwałego, monogamicznego związku, np. małżeńskiego, albo o poliseksualności czy poliamoryczności. Do rozmowy zapraszają: Aleksandra Hołubowicz (anglistka, doktorantka UG), Karolina Wesołowska (autorka tekstów literackich w „Korespondencji z ojcem”). W rozmowie udział wezmą Marta Kosińska (psycholożka, seksuolożka) i Alicja Kosińska (stowarzyszenie WAGA).
J. Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, autorką m.in. „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Cwaniary”, „Jolanta”.
14.30 Co dalej? – podsumowanie w Audytorium ECSu
Wystąpienie profesor Moniki Płatek
Wręczenie nagród w Konkursie Poezji Zaangażowanej
Trójmiejska Akcja Kobieca jest niezależną inicjatywą na rzecz praw kobiet, działającą od 8 marca 2009. Misją Trójmiejskiej Akcji Kobiecej jest budowanie tolerancyjnego społeczeństwa, otwartego na równość i różnorodność. Trójmiejska Akcja Kobieca zrzesza osoby z obszaru różnych środowisk nauki, praw człowieka, kultury, mediów i biznesu.
Przez lata naszym głównym działaniem była Manifa (marsz kobiet) z okazji 8 Marca, wzbogacana rokrocznie warsztatami i wydarzeniami naukowo-artystycznymi o kobietach, demokracji i społeczeństwie. W 2014 roku poszerzyłyśmy spektrum naszych działań o Kongres Kobiet Pomorza oraz szereg inicjatyw związanych z hasłem „TAK, odważę się”.
Kongres Kobiet jest stowarzyszeniem, którego nadrzędnym postulatem jest budowanie więzi i solidarności wśród kobiet, opartej na wiedzy o ich ekonomicznym, kulturowym i wychowawczym dorobku, na pamięci o ich historycznych dokonaniach i na nadziejach dotyczących równego społeczeństwa przyszłości. Do tej pory odbyło się 8 ogólnopolskich Kongresów Kobiet i kilkadziesiąt w regionach.
Europejskie Centrum Solidarności to muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie.
Organizator: Trójmiejska Akcja Kobieca przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności