W ramach projektu „Włącz kulturę!” do Cieszyna przyjechała para artystów Magdalena i Ludomir Franczak, którzy będą rozpoznawać śródmieście za pomocą narzędzi sztuki. Wrócą we wrześniu żeby wnieść swoją artystyczną odpowiedź do badanej przestrzeni publicznej.
Od stycznia ub.roku, w ramach rezydencji artystycznych prowadzone są działania, happeningi, ingerencje, tworzone będą instalacje w przestrzeni śródmieścia Cieszyna. Głos osób mieszkających i pracujących w centrum jest dla nich najważniejszy.
Wybór Śródmieścia do eksploracji artystycznej nie jest przypadkowy. Jak już pisaliśmy, ta przestrzeń to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Dowodem na to jest chociażby wskazanie śródmieścia jako najbardziej zdegradowanego w Cieszynie w dokumencie wykonanym na zlecenie Urzędu Miejskiego w Cieszynie.
PDF do pobrania na stronie BIP Cieszyn.
Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy
z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne
i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy
i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.
W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów odbywają się też regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3
w Cieszynie. Młodzi ludzie w tym roku poznają architekturę współczesną. Do tej pory dzieci uczęszczające do świetlicy zajmowały się już problemami śródmieścia uczestnicząc w przygotowaniach m.in. słuchowiska czy święta ulicy Głębokiej.
——–
Ludomir Franczak – Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Nominowany do tytułu „Kulturysta roku 2013” przez dziennikarzy radiowej Trójki.
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.
Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.
Magdalena Maria Franczak – artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific.
Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts).
Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: z Yael Frank, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw „Łodygi”.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014r.
Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą. (m.in. Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra, Labirynt w Lublinie, CSW
w Toruniu i wielu innych)
Działanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Włącz kulturę!” (Edukacja kulturalna)