Spotkanie z Martą Abramowicz, autorką książki "Zakonnice odchodzą po cichu" w niedzielę, 21 sierpnia o godz. 17.00
Rozmowa poświęcona książce oraz reakcjom społecznym związanym z przerwaniem milczenia o życiu zakonnic w Polsce. Do tej pory pytanie o zakonnice w Polsce, a szczególnie los byłych zakonnic było tematem tabu. Czy pół roku po publikacji książki Zakonnice odchodzą po cichu możliwa jest otwarta rozmowa o codziennych zmaganiach kobiet noszących habit lub tych, które z niego zrezygnowały?
Rozmowę z Martą Abramowicz poprowadzi Jacek Żakowski.
21 sierpnia, niedziela, godz. 17.00, Klub 3 Siostry mieszczący się w Domu Zdrojowym, ul. Powstańców Warszawy 6, Sopot
Wstęp wolny
Marta Abramowicz o książce Zakonnice odchodzą po cichu:
O książce:
Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena…
Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?
Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?
W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.
Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sprytnych sposobów na zmianę świata.
Jacek Żakowski (1957) – dziennikarz i publicysta. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Był rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, jednym z założycieli „Gazety Wyborczej” oraz pierwszym prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Od 1999 kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Laureat licznych nagród: Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1988), Dziennikarz Roku (1997), dwa Wiktory (1997). Twórca i prowadzący wielu znanych programów telewizyjnych.
Rozmowa z Martą Abramowicz odbędzie się w ramach spotkań wydawniczych organizowanych podczas Festiwalu Literacki Sopot.
__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.