Wspomnienia Hegera to pierwsza opublikowana w Polsce relacja więźnia obozu koncentracyjnego prześladowanego z powodu orientacji homoseksualnej.
Ośrodek KARTA i Krytyka Polityczna zapraszają na kolejne spotkanie wokół książki Heinza Hegera „Mężczyźni z różowym trójkątem”. Wspomnienia Hegera to pierwsza opublikowana w Polsce relacja więźnia obozu koncentracyjnego prześladowanego z powodu orientacji homoseksualnej.
W spotkaniu udział wezmą: prof. Marcin Kula, historyk specjalizujący się w historii społecznej, autor licznych publikacji, m.in. związanych z pamięcią historyczną, rzecznik socjologii historycznej; dr Joanna Ostrowska, historyczka zajmująca się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu, autorka posłowia, a poprowadzi je red. Krzysztof Tomasik (Krytyka Polityczna), redaktor dwumiesięcznika „Replika”.
29 czerwca, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, Warszawa
Homoseksualiści i lesbijki nawet jeśli ocaleli, nie stali się ocalonymi. Ich cierpienie nie skończyło się w maju 1945 roku.
Ocaleni – w taki sposób najczęściej mówi się o ofiarach nazistowskich prześladowań z okresu III Rzeszy, którym udało się przetrwać. Ocaleni to ci, którzy przeżyli getta i obozy koncentracyjne – ci, którzy uniknęli śmierci. Ocaleni otrzymali po wojnie zadośćuczynienie za swoje krzywdy i cierpienie. Ich doświadczenia represji i upokorzenia zostały uznane. Ich pamięć stała się częścią kultury pamięci XX wieku. Ich świadectwa są głosem tamtego pokolenia. Możliwość opowiedzenia swojej historii była dla nich jednym ze sposobów przepracowania traumy. O ich doświadczeniach dowiedzieli się nie tylko członkowie ich rodzin, ale również opinia publiczna.
Czytaj: fragment posłowia do książki autorstwa Joanny Ostrowskiej: Różowe trójkąty