Miasto

Kisieland – przywracanie archiwum. Pokaz filmu i dyskusja

Pokaz filmu "Kisieland" w reż. K. Radziszewskiego, performens Ryszarda Kisiela i rozmowa w czwartek, 23 czerwca.

Ryszard Kisiel jest ikoniczną postacią polskiego ruchu LGBTQ, twórcą prekursorskiego gejowskiego zina „Filo”. Kisiel to jednocześnie twórca kampowych cykli fotograficznych i licznych performansów. Właśnie na tym aspekcie jego działalności koncentruje się w swoim filmie Karol Radziszewski.

Istotny staje się sam gest przywracania archiwum fotografii i wydawnictw powstających głównie w okresie PRL-u, którego podjęli się wspólnie Karol Radziszewski i Ryszard Kisiel.  Co można dzisiaj odnaleźć w prywatnym archiwum Kisiela? Jaka postać się z niego wyłania – twórcy i podmiotu spojrzenia/działania?

Dyskusję po pokazie filmu „Kisieland” Karola Radziszewskiego z udziałem Ryszarda Kisiela i Kamili Wielebskiej poprowadzi Julia Gierczak. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 czerwca o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Wstęp bezpłatny.

Kamila Wielebska – historyczka sztuki, kuratorka, producentka, autorka licznych publikacji. Była redaktorka naczelna „Intertekstu” oraz współredaktorka tomu „Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim”. Publikowała w wielu czasopismach i na portalach, m.in. „ARTMargins”, „Flash Art” i „Frieze”. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym filmem science fiction.

Julia Gierczak – filmoznawczyni, na UG przygotowuje doktorat – monografię twórczości Francois Ozona, redaktorka pisma „Panoptikum” (redaktor prowadząca najnowszego numeru „Męskie ciała, męskie kultury”). Związana z trójmiejskim klubem Krytyki Politycznej, Trójmiejską Akcją Kobiecą i Stowarzyszeniem na Rzecz Osób LGBT Tolerado.

„Kisiel podchodził niestandardowo do samego opowiadania o okresie PRL. Odczarowywał go. Wszyscy wiemy, że homoseksualiści nie byli tolerowani, że w połowie lat 80. inwigilowano gejów w ramach akcji „Hiacynt”. Kisiel na którymś spotkaniu pokazał mi zachowane na slajdach niesamowite sesje zdjęciowe, które w drugiej połowie lat 80. wykonywał w prywatnym mieszkaniu z kolegami. Wtedy zdecydowałem się zacząć pracę nad filmem o nim”.
Karol Radziszewski o pracy nad projektem

„Karol Radziszewski w filmie Kisieland rozbudowuje przestrzeń spotkania, tworząc film o szczególnym bohaterze przedemancypacyjnego ruchu gejowskiego. Ryszard Kisiel i redagowany przez niego pierwszy wschodnioeuropejski magazyn gejowski „Filo” pojawiają się już w bodaj najciekawszej rozmowie Before ’89, której towarzyszą przedrukowane makiety „Filo” oraz slajdy z sesji fotograficznych Kisiela”.

Magda Szcześniak

 

Organizatorami wydarzenia są Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście i Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado. Pokaz wraz z dyskusją stanowią część projektu Morze Kina Zaangażowanego współfinansowanego z budżetu Miasta Gdańska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij