Miasto

Kobiety a uzależnienia. Panel na #8KongresKobiet

O wykluczeniu kobiet w polityce względem substancji psychoaktywnych: M. Bartnik, I. Felicjańska, M. Gaszyńska, M. Dąbkowska.

14 maja, sobota, godz. 11.30, scena Parku Kobiet na Torwarze, ul. Łazienkowska 68, Warszawa

Wstęp: wymagana rejestracja na Kongres Kobiet!

Alkohol, tytoń i inne nielegalne substancje regulowane są międzynarodowymi konwencjami ONZ, realizowanymi w ramach prawa poszczególnych państw. Cały system regulacji, powiązane z używaniem substancji odniesienia do moralności i stereotypy czy stygmaty, cały system leczenia uzależnień to zakres polityki wobec substancji psychoaktywnych. Aktualny reżim kontroli poddawany jest ostrej krytyce, podkreśla się potrzebę zmiany perspektywy „redukcji popytu i podaży” na zdrowie publiczne, uwzględnienie w sposób zrównoważony praw człowieka.

W powszechnym wyobrażeniu walka z używaniem i używkami wpisuje się w męską metaforykę. Wgląd w dane statystyczne większości krajów pokazałby nam, że mężczyźni faktycznie stanowią większość użytkowników substancji odurzających, jak również większość użytkowników tych substancji nadużywających, a także większość zaangażowanych w handel nimi. Jednak polityki i ustawodawstwa nakładają ciężkie brzemię na kobiety, a w dalszej kolejności na dzieci, dla których kobiety są często głównymi opiekunami.

Stygmatyzacja i dyskryminacja to zjawiska dotyczące wszystkich użytkowników alkoholu i narkotyków, ale to kobiety są często prędzej niż mężczyźni stawiane pod pręgierzem jako niezdolne do właściwego wychowania dziecka czy „upadłe” elementy społeczeństwa.

Czy fakt, że znacznie częściej to mężczyźni mówią o swoim uzależnieniu, oznacza, że problem ten kobiet nie dotyczy? Czy kobiety, które chciałyby podjąć terapię, znajdują dostosowaną do swoich potrzeb ofertę? Czy tak samo traktowane są przez społeczeństwo jak mężczyźni nadużywający substancji psychoaktywnych? Co wspólnie możemy dla siebie zrobić my, kobiety, by poprawić sytuację prawną użytkowniczek i uzależnionych od alkoholu czy narkotyków?

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

Magdalena Bartnikwspółzałożycielka i prezeska Fundacji Redukcji Szkód. Specjalistka terapii uzależnień. Specjalistka z obszaru redukcji i profilaktyki szkód, współautorka badań naukowych i publikacji.
Ilona Felicjańskamodelka, pisarka, businesswoman, założycielka Fundacji „Niezapominajka” pomagającej ofiarom wypadków losowych. Opowiada o wielu problemach związanych ze swoim uzależnieniem od alkoholu. Autorka książki Jak być niezniszczalną. O uzależnieniu, depresji i przemocy.
Marta Gaszynskawspółzałożycielka NZOZ i Poradni Terapii Uzależnień „Warszawski Standard Pomocy” działającej przy Stowarzyszeniu JUMP’93 i Klubu Pacjenta – Na Wspólnej w Warszawie. Współpomysłodawczyni Programu Biura „Rzecznika Praw Osób Uzależnionych”. Była użytkowniczka narkotyków.

Prowadzenie i prezentacja raportu „Wpływ polityki narkotykowej na życie kobiet” autorstwa Kasi Malinowskiej-Sempruch i Olgi Rychkovej:
Magdalena Dąbkowskaspecjalistka zajmująca się polityką narkotykową, konsultantka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations

Główna organizatorka: Kongres Kobiet

Partnerki debaty: Narkopolityka / Krytyka Polityczna, Open Society Foundations Global Drug Policy program

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij