Spotkanie z Markiem Rabijem, autorem książki „Życie na miarę” opisującej szwalnie w Bangladeszu oraz tragedię w Rana Plaza sprzed 3 lat.
Kiedy wiosną 2013r. doszło do tragedii w szwalni Rana Plaza, w wyniku której życie straciło niemal 1200 osób, cały świat postanowił wyrazić swoje oburzenie. Komentowano nieludzkie warunki panujące w fabrykach, w których produkowane są ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Zaczęto nawoływać do bojkotu, zaprzestania zaopatrywania się w sklepach korzystających z usług azjatyckich fabryk. Co zmieniło się po 3 latach od tragedii?
Czas na wyciąganie dalekosiężnych wniosków jeszcze przed nami, jednak już teraz możemy zadać sobie pytania: czy korzystanie z usług takich szwalni jest konieczne? Czy z naszej, europejskiej perspektywy zasadne jest ocenianie warunków pracy na drugim końcu świata? Czy moda to tylko ubrania, a może coś więcej? Czy wszystkie sieciówki mają takie same standardy etyczne? Za co właściwie płacimy kupując kolejne buty? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w rozmowie z autorem, który w swojej książce pisze: Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasami to kwestia życia i śmierci. Dla niektórych – dosłownie.
Producenci ubrań oszczędzają na wszystkim (…) Pomieszczenia, w których pracują robotnicy, są nadmiernie zatłoczone i nie spełniają podstawowych standardów bezpieczeństwa. Dla przykładu, w fabrykach zamyka się zazwyczaj wyjścia awaryjne, żeby utrudnić pracownikom wymykanie się na nieformalne przerwy. Ci, którzy przeżyli ostatnią tragedię w Bangladeszu, opowiadali właśnie o zamkniętych wyjściach przeciwpożarowych, które mogły uratować życie setkom kobiet pracujących w zawalonym budynku.
Agnieszka Brzostek, Gazeta Prawna
Spotkanie z Markiem Rabijem na temat metek na ubraniach szytych w Bangladeszu, a opisanych w jego książki „Życie na miarę” odbędzie się w poniedziałek, 16 maja o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk.
Marek Rabij – dziennikarz działu gospodarczego „Newsweek Polska”. Wielbiciel gór i współczesnej Azji. Życie na miarę – jego debiut książkowy – jest rozwinięciem reportażu Krew, pot i szwy, za który autor został uhonorowany Nagrodą im. Władysława Grabskiego.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z Ruchem Sprawiedliwości Społecznej.
Wydarzenie wpisuje się w działalność Domu Sąsiedzkiego Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście współfinansowaną ze środków Miasta Gdańska.