UNGASS 2016 - prawo międzynarodowe a represyjna polityka narkotykowa w Polsce.
27 kwietnia, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Serwis Narkopolityka, Polska Sieć Polityki Narkotykowej oraz Rights Reporter Foudation gorąco zapraszają na debatę o nierównościach we wdrażaniu prawa narkotykowego w różnych obszarach świata, naruszeniach praw człowieka i fiasku wojny z narkotykami w kontekście Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGASS) poświęconego polityce międzynarodowej, która odbyła się w dniach 19-21 kwietnia 2016 r. w Nowym Jorku.
Program
- premiera krótkiego reportażu „UNGASS w sprawie narkotyków: Przerwana Reforma” relacjonującego co wydarzyło się kilka dni temu na tegorocznych obradach ONZ (UNGASS) w Nowym Jorku;
- wideo komentarz od europarlamentarzysty Michała Boniego prosto z Brukseli, który podsumuje starania Unii Europejskiej o progresywne reformy ONZetowskich traktatów;
- o tym jak przebiegały obrady UNGASS, jaki jest ich efekt oraz jaki mają wpływ na krajowe strategie przeciwdziałania narkomanii opowiedzą i skomentują goście debaty:
Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International;
Artur Domosławski, dziennikarz i pisarz, reporter tygodnika „Polityka”;
a w łączeniu na żywo z Nowego Jorku dr Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Global Drug Policy Program, Open Society Foudantion;
i Marcin Chałupka, redaktor serwisu Narkopolityka, Krytyka Polityczna.Prowadzenie: Magdalena Dąbkowska, krajowa konsultantka Global Drug Policy Program, Open Society Foudantion.Od wielu lat na świecie trwa brutalna „wojna z narkotykami”, która – dziś już nie ma co do tego wątpliwości – nie tylko nie zmniejszyła w mikro ani w makro skali problemów wynikających z istnienia substancji psychoaktywnych, ale dodatkowo sama pociągnęła za sobą szereg dramatycznych konsekwencji dla życia, zdrowia i bezpieczeństwa osób używających i uzależnionych od narkotyków, ale też dla ich bliskich i dla całych społeczeństw. Międzynarodowe konwencje narkotykowe doprowadziły do schizofrenicznej sytuacji, że państwa wdrażając je lokalnie, mogą za niektóre przestępstwa narkotykowe stosować karę śmierci. W tym samym momencie w kilku innych miejscach świata zachodzą procesy zmierzające do liberalizacji polityki narkotykowej. Urugwaj w lipcu uruchomi sieć dystrybucji marihuany w aptekach, w przyszłym roku Kanada zalegalizuje obrót marihuaną, a w stanach Kolorado i Waszyngton USA zyski z akcyzy od sprzedaży marihuany zasiliły budżet rekordowymi kwotami.
W połowie kwietnia cały świat zebrał się na zwoływanej pierwszy od 18 lat raz Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGASS), która mogła zmienić losy tysięcy osób np. odbywających nieproporcjonalnie wysokie kary więzienia, torturowanych w imię leczenia uzależnień, pozbawianych należytej opieki, czy zmuszanych do przestępczej działalności na rzecz gangów narkotykowych. Jest wiele krajów m.in. Unii Europejskiej, które optują za zmianą – dekryminalizacją posiadania narkotyków na własny użytek, zniesieniem kary śmierci za przestępstwa narkotykowe, dostępem do skutecznego leczenia i redukcji szkód. Niestety niektóre państwa, same nierzadko łamiąc prawa człowieka swoich obywateli, blokują negocjacje i zmiany na międzynarodowym poziomie.
Rozpoznawalne i poważane postacie świata polityki, biznesu, nauki i kultury z całego świata złożyły swoje podpisy pod apelem do Sekretarza Generalnego ONZ o interwencję w sprawie (m.in. Sting, Annie Lennox, prezydent Aleksander Kwaśniewski, Michał Boni, czy Kora).
Niestety w zeszłym tygodniu ONZ przyjął dokument końcowy nie wprowadzający rewolucyjnychzmian. Co gorsza, zabrakło w nim postulatów takich jak zakaz kary śmierci za przestępstwa narkotykowe czy dekryminalizacja posiadania narkotyków. Zabrakło ponadto terminologii dotyczących skutecznych strategii narkotykowych takich jak redukcja szkód. Warto jednak dostrzec pozytywny wymiar dokumentu – jest w nim mowa o dopuszczeniu leków narkotycznych w opiece paliatywnej, zaś cały dokument oględnie odnosi się do potrzeby respektowania praw człowieka.
O filmie
Film obrazuje tegoroczne obrany UNGASS, zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz komentarze ekspertów.
Produkcja: Drugreporter, Rights Reporter Foundation
Realizacja: Istvan Tabor, Peter Sarosi
Kolejne spotkania:
Wizja świata wolnego od narkotyków jest nierealna, a przede wszystkim szkodliwa. Wdrażana przez międzynarodowe traktaty międzynarodowe wojna z narkotykami przyniosła dużo więcej szkód, niż zakładanych rezultatów ograniczanie popytu i podaży kontrolowanych substancji psychoaktywnych. Jak zatem zmienić politykę narkotykową – prawo, strategie profilaktyczne, działania terapeutyczne i pomocowe dla użytkowników i uzależnionych – by była bardziej skuteczna, pozbawiona fantazji o istnieniu idealnego świata, w którym nie ma narkotyków, w którym działają tylko kary i nagrody?
11 maja
Kto zarobił na wojnie z narkotykami? Ekonomia rynków narkotykowych
22 czerwca
Redukcja szkód, głupcze! Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków
–
Organizatorzy:
Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Drug Reporter Foundation, Krytyka Polityczna
Wsparcie:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Open Society Foundations Global Drug Policy program