Dyskusja o książce "Zakonnice odchodzą po cichu" na Uniwersytecie Gdańskim.
Książka Marty Abramowicz omawiana była w wielu mediach, zainspirowała wielu publicytów i publicystek, obecna jest również na blogach, a wszędzie gdzie się pojawia staje się przedmiotem gorącej dyskusji.
„Jak widać, z książki nie wieje zbytnim optymizmem. Owszem, są i zabawne fragmenty o potajemnym jedzeniu czipsów przez nowicjuszki czy zamawianiu po kryjomu pizzy i odbieraniu jej od dostawcy poprzez wywieszenie jednej z sióstr za nogi przez okno. Ale zdecydowanie jest to lektura na smutno, z gatunku tych, które „ryją mózg” i nie dają zasnąć. A takie są najlepsze.”
Fragmenty recenzji napisanej przez Ryfka na blogu Szafa sztywniary polecającej książkę Marty Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu.
Dyskusja o książce „Zakonnice odchodzą po cichu” z autorką Martą Abramowicz, prof. Ewą Graczyk i dr Moniką Bokiniec w czwartek, 14 kwietnia o godz. 13.00. Miejsce wydarzenia: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.45. Wstęp wolny.
Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?
Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?
Odpowiedzi znajdziecie w reportażu Marty Abramowicz
Marta Abramowicz (ur. 1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata.
prof. Ewa Graczyk – wykładowczyni w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. Autorka książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.
dr Monika Bokiniec – związana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.
Organizatorem spotkania jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.