Pokaz filmu "Aferim", rumuńskiego kandydata do nagrody Oscara oraz debata.
20 stycznia, środa, godz. 18.00, Centrum Promocji Młodych, Al. Wolności 30, Częstochowa
Zapraszamy na pokaz filmu oraz towarzyszącą mu debatę i prezentację Przewodnika do Pracy z Romami rumuńskimi, wydanego w 2015 r. przez stowarzyszenie Nomada.
Aferim,reż. Jadu Rude, 108 m.
rumuński kandydat do nagrody Oscara
Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy… (info dystrybutora) wstęp wolny
Po filmie rozmawiać będą:
dr Ewa Jupowiecka, Maciej Mandelt, Olimpia Świst, a także przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie Bogumiła Zając i Krystyna Kubasiak.
Prowadzenie: Przemysław Witkowski i Tomasz Kosiński.
Wrocław, Poznań, Trójmiasto, ale też i mniejsze miasta Rybnik, Opole, Częstochowa czy Cieszyn – na ich ulicach od ponad dwudziestu już lat można spotkać grupy Romów rumuńskich. Na stałe wpisali się w nasz lokalny krajobraz, żyjąc jednak najczęściej na uboczu. Jak pracować z tą grupą, która coraz liczniej napływa do polskich miast? Jak się z nią integrować? Jak walczyć z rasizmem? Jak zatrzymać mowę nienawiści?
Na te pytania spróbują odpowiedzieć członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego „Nomada”. Jest to jedyna organizacja tak blisko pracującą z Romami rumuńskim w Polsce. Ewa Jupowiecka, Maciej Mandelt i Olimpia Świst opowiedzą o codziennej pracy community workerów na wrocławskim osiedlu Romów rumuńskich z ul. Kamieńskiego. O wizytach u lekarzy i w urzędach; o wyburzeniach i procesie o ewikcję osiedla; o tym jak pierwszy raz dzieci z tej społeczności idą do polskiej szkoły; o rasizmie i ksenofobii, jakie dotykają przedstawili tej społeczności; o tłumaczeniu jednej kultury drugiej i związanymi z tym trudnościami.
Podsumowaniem ich pracy jest wydany przez Stowarzyszenie Przewodnik do pracy z Romami rumuńskimi, gdzie podsumowują swoje doświadczenia i pokazują jak działać z tą społecznością, żeby walczyć z wykluczeniem, biedą i marginalizacją. Jest zbiorem dobrych praktyk i mechanizmów działania, pomagającym jak najzgodniej i owocnie dla całej społeczności pracować z migrantami. Zostanie on szerzej zaprezentowany na spotkaniu. Warto zbadać doświadczenia organizacji, która swoją codzienną praktyką buduje zręby polskiej polityki migracyjnej w momencie, kiedy szeroki napływ nowych mieszkańców do Unii Europejskiej staje się faktem. Spotkanie otwarte jest na pytania z publiczności, którą widzimy jako równorzędnego uczestnika tej rozmowy.
Ewa Jupowiecka – dr kulturoznawstwa, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka rozprawy pt. „Wielokulturowość jako wyzwanie dla demokracji europejskich – w poszukiwaniu nowego modelu integracji”, ekspertka w dziedzinie edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Była organizatorką i edukatorką „Szkoły romskiej” powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Nomada. Pracuje jako asystentka kulturowa rodzin romskich migrantów mieszkających we Wrocławiu.
Maciej Mandelt – od 2014 roku asystent rodzin romskich i tłumacz kulturowy w Stowarzyszeniu Nomada. Absolwent dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej. Współautor raportu „Wykluczenie systemowe a integracja. Sytuacja Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu” oraz przewodnika do pracy ze społecznością Romów rumuńskich. W maju 2015 roku pracował w zespole organizującym IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.
Olimpia Świst – kuratorka i organizatorka działań z zakresu muzyki i kultury. Aktywistka społeczna. Absolwentka wydziału filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od marca 2012 roku prezes Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki [su:p] a od 2013 roku członkini stowarzyszenia Nomada, asystentka, tłumaczka kulturowa i community workerka. Pracuje w projektach „Przeciwdziałanie wykluczeniu systemowemu społeczności Romów rumuńskich” oraz Sukurs – projekt przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami. Współorganizatorka IV Forum ds. lokalnych polityk migracyjnych.
Przemysław Witkowski – dziennikarz, publicysta, dr nauk politycznych; pisze dla Dziennika Opinii, Gazety Wyborczej i polskiej edycji Le Monde Diplomatique; wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego
Magdalena Ozimek – członkini Klubu Krytyki Politycznej w Opolu, politolożka i doktorantka z zakresu nauk politycznych na UO, naukowo-badawczo zainteresowana politycznością położenia różnych grup społecznych w demokracji i dyskursach teoretycznych
Spotkanie odbywa się przy wsparciu European Cultural Foundation.