Miasto

Komizm (nie)etyczny, czyli z czego śmiejemy się w serialach

O tym, jak seriale komediowe opowiadają o wielokulturowości, łamiąc wszelkie tabu, porozmawiamy z Moniką Bokiniec i Marią Ćwik w środę, 16 grudnia o godz. 18.00.

Bardziej śmiałe diagnozy amerykańskiego społeczeństwa znajdziemy dziś w Miasteczku South Park niż w nawet najbardziej poczytnych i cenionych periodykach. We współczesnych amerykańskich serialach znajdziemy dziś wszystkie najważniejsze problemy lokalne i międzynarodowe.

Większość produkcji stawia sobie za punkt honoru nadwątlenie politycznej poprawności legitymizującej neoliberalny wzorzec społeczeństwa. Czy potrzebą dialogu można usprawiedliwić humor seksistowski i rasistowski? Jaką funkcję ma on w szczególności w obliczu różnorodnego, wielokulturowego amerykańskiego społeczeństwa? Czy komizm w serialach powinien posiadać ograniczenia podyktowane normami etycznymi i czemu właściwie służą ich przekroczenia?

O serialach operujących (nie)etycznym komizmem porozmawiamy z dr Moniką Bokiniec i Marią Ćwik w środę, 16 grudnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny!

Monika Bokiniecdoktor w zakresie nauk społecznych, absolwentka filozofii i socjologii, badaczka związana z IFSiD UG, naukowo zajmuje się m.in. sztuką feministyczną i współczesnym serialem jakościowym, bada relacje między etyką a komizmem. Redaktorka punktowanych czasopism: „Panoptikum” i „Estetika: the Central European Journal of Aesthetics”.

Maria Ćwikfilmoznawczyni, polonistka, animatorka kultury. Dawniej koordynatorka międzynarodowych warsztatów artystycznych KNOW HOW podczas Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny, obecnie związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni.

Projekcja seriali organizowana jest w ramach projektu Morze Kina Zaangażowanego. Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Przegląd Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij