O tym, jak seriale komediowe opowiadają o wielokulturowości, łamiąc wszelkie tabu, porozmawiamy z Moniką Bokiniec i Marią Ćwik w środę, 16 grudnia o godz. 18.00.
Bardziej śmiałe diagnozy amerykańskiego społeczeństwa znajdziemy dziś w Miasteczku South Park niż w nawet najbardziej poczytnych i cenionych periodykach. We współczesnych amerykańskich serialach znajdziemy dziś wszystkie najważniejsze problemy lokalne i międzynarodowe.
Większość produkcji stawia sobie za punkt honoru nadwątlenie politycznej poprawności legitymizującej neoliberalny wzorzec społeczeństwa. Czy potrzebą dialogu można usprawiedliwić humor seksistowski i rasistowski? Jaką funkcję ma on w szczególności w obliczu różnorodnego, wielokulturowego amerykańskiego społeczeństwa? Czy komizm w serialach powinien posiadać ograniczenia podyktowane normami etycznymi i czemu właściwie służą ich przekroczenia?
O serialach operujących (nie)etycznym komizmem porozmawiamy z dr Moniką Bokiniec i Marią Ćwik w środę, 16 grudnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny!
Monika Bokiniec – doktor w zakresie nauk społecznych, absolwentka filozofii i socjologii, badaczka związana z IFSiD UG, naukowo zajmuje się m.in. sztuką feministyczną i współczesnym serialem jakościowym, bada relacje między etyką a komizmem. Redaktorka punktowanych czasopism: „Panoptikum” i „Estetika: the Central European Journal of Aesthetics”.
Maria Ćwik – filmoznawczyni, polonistka, animatorka kultury. Dawniej koordynatorka międzynarodowych warsztatów artystycznych KNOW HOW podczas Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny, obecnie związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni.
Projekcja seriali organizowana jest w ramach projektu Morze Kina Zaangażowanego. Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Przegląd Morze Kina Zaangażowanego dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.