O etycznych, środowiskowych i prozdrowotnych aspektach diety roślinnej porozmawiamy po pokazie filmu Forks over Knives w środę, 9.12. o godz. 18.00.
Gośćmi i moderatorami dyskusji po pokazie filmu Forks over Knives będą aktywiści działający na rzecz zwierząt – Marcin Gerwin oraz Joanna Rogowska.
Wartość niejedzenia mięsa promują dziś nawet najbardziej prostolinijni celebryci, angażując się w akcje największych i nieco kontrowersyjnych organizacji, jak populistyczna PETA. O pokusie weganizmu czytamy w klasycznych już pismach Singera (zwł. w Wyzwoleniu zwierząt), jak i w tekstach piosenek alternatywnych muzyków (szwajcarski artysta, Tom Huber potraktował temat z humorem, śpiewając: „Animal I love you, but you’re so tasty, deep inside of my belly I feel guilty”).
To temat coraz większej wagi. Zanim w niemal wszystkich marketach pojawią się żywe karpie z przeznaczeniem na wigilijne stoły wielu Polaków, warto podjąć ponownie kwestię dobrostanu zwierząt. Film Forks over Knives zachęca do tego, by myśleć o diecie roślinnej przede wszystkim w kategoriach prozdrowotnych. W dyskusji po pokazie nie zabraknie również koniecznej z dzisiejszej perspektywy narracji na temat ekologicznych konsekwencji globalnego przemysłu mięsnego. Może to najistotniejszy powód, żeby rozważyć dietę roślinną lub chociaż wegetarianizm?
O filmie:
Forks over Knives (2011) – dokumentalny;
reż. Lee Fulkerson, czas: 90’.
Projekcja filmu organizowana jest w ramach projektu Kino Zaangażowane 2015, którego kolejne odsłony odbędą się w wybrane środy do końca roku.
Pokaz filmu Forks over Knives i dyskusja prowadzona przez Marcina Gerwina oraz Joannę Rogowską odbędzie się w środę, 9 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, p. II w Gdańsku. Wstęp wolny.
Organizatorem przeglądu jest Świetlica Krytyki Politycznej. Projekt Kino Zaangażowane 2015 jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.