Spotkanie promujące najnowszą książkę Macieja Gduli "Uspołecznienie i kompozycja. Dwie tradycje myśli społecznej a współczesne teorie krytyczne" z udziałem K. Dunin, R. Kurkiewicza i I. Stokfiszewskiego.
16 listopada, poniedziałek, godz. 18.00, Redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16. p. II
W swojej książce Uspołecznienie i kompozycja Maciej Gdula definiuje dwa konkurencyjne podejścia do krytyki społecznej. Pierwsze koncentruje się na podmiotowości, analizie ideologii i poszukiwaniu wyzwolenia. Drugie łączy się z problemami wielości aktorów, materialnością i pytaniami o zasady partycypacji. W skrócie mamy do wyboru wolność albo życie.
W dyskusji udział wezmą:
Kinga Dunin, Maciej Gdula, Roman Kurkiewicz
Prowadzenie:
Igor Stokfiszewski
Czy dziś w Polsce podstawowym wyzwaniem dla krytyki jest zdemaskowanie ideologii i sformułowanie odważnego programu emancypacji czy może zidentyfikowanie aktorów pozostających na marginesie życia społecznego i podjęcie wysiłków na rzecz włączenia ich w życie wspólnoty. Czy analiza współczesności za cel powinna stawiać sobie podważanie znaturalizowanych konstrukcji rządzących naszym życiem czy może jej ambicją powinno być poszukiwanie obszarów, gdzie możliwe jest negocjowanie kształtu rzeczywistości społecznej tak, aby była ona bardziej inkluzyjna. Czy prawdziwa polityka toczy się zawsze wyłącznie o położenie kresu jakiejkolwiek polityce czy może jednak polityka to niekończący się proces tworzenia wspólnego świata?
Podczas spotkania książka do nabycia w promocyjnej cenie!