Miasto

Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…

Krytyka Polityczna patronuje wystawie o Zuzannie Ginczance organizowanej przez Muzeum Literatury im. Mickiewicza w Warszawie.

Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza i Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…
29 października 2015 – 29 lutego 2016

czwartek, 9 października, godz. 18:00, Muzeum Literatury (Rynek Starego Miasta 20, Warszawa)

Próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – (1917-1944) jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Poetka – czarująca magią słowa, mistrzyni satyry i ciętej riposty. Publikująca odważne liryki na pierwszych stronach Wiadomości Literackich, złośliwe satyry na łamach Szpilek, smakująca słowa w jedynym wydanym tomiku O Centaurach.

Kobieta – piękna, młoda, odważna. Gwiazda przedwojennej Warszawy, bywalczyni przy kawiarnianym stoliku Gombrowicza, ulubienica Tuwima, popijająca kawę w Małej Ziemiańskiej, tańcząca w Adrii i w Oazie, kochająca życie towarzyskie.

Żydówka – uciekająca z jedną walizką, tułająca się od miasta do miasta, od domu do domu, od drzwi do drzwi, w wielkim kapeluszu skrywającym „tę piękna twarz, która ją wydała”. Zastraszona. Przerażona. Aresztowana. Poniżona. Rozstrzelana. Na zawsze piękna, dwudziestosiedmioletnia, uśmiechnięta. Pozostała legendą.

Niezwykłą postać i twórczość Zuzanny Ginczanki prezentujemy przy pomocy archiwaliów z kolekcji Muzeum Literatury – rękopisów i fotografii z prywatnych albumów Ginczanki, jak również poprzez dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji. Wystawa jest próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki i zestawienia ich z dziełami artystów współczesnych. Swoje prace zaprezentują m.in.: Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Marta Deskur, Aneta Grzeszykowska, Maja Gordon, Dominik Jałowiński, Angelika Markul, Maldoror, Magdalena Moskwa, Krystyna Piotrowska, Slavs and Tatars, i in. Dzieła pokazane na wystawie będą próbą spotkania z Ginczanką, opowiedzą o jej niezwykłej twórczości, wyobraźni, wspomnieniach, kobiecości i tragicznej biografii.

Narracja wystawy poruszy tematy takie jak: doświadczenie inności, obcości; piętno piękna, cielesności, kobiecości; wołanie o podmiotową pozycję kobiety; afirmacja i utopia seksualnego wyzwolenia.

Do katalogu wystawy teksty przygotowali, m.in.: Agata Araszkiewicz, Izolda Kiec, Jarosław Mikołajewski, Marek Bieńczyk, Maria Janion, Magdalena Środa, Irena Grudzińska-Gross, i in.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Krytyka Polityczna objęła patronatem wydarzenie. 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij