Międzynarodowe spotkanie o strategiach wzmacniających znaczenie i głos wspólnoty.
Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**
Z przyjemnością zapraszamy na spotkanie wokół tematyki zarządzania przestrzenią wspólną i dobrami wspólnymi przez społeczności, mieszkańców, inicjatywy, organizacje.
Termin: 8 listopada, niedziela, godz. 10.00 – 17.00
Krytyka Polityczna, Foksal 16, 2. piętro, Warszawa
Prosimy o rejestrację/ We kindly ask to register. Decyduje kolejność zgłoszeń. Termin rejestracji do 3 listopada.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Pobierz szczegółowy program [do pobrania w pliku .pdf] – wersja polska
Download detailed programme in ENGLISH [download .pdf]
Poprzez nowe modele i sposoby włączania mieszkańców w podejmowanie decyzji na szczeblu lokalnym, obserwujemy proces ożywienia procesów demokratycznych i rosnące zainteresowanie mieszkańców sprawami swojej wspólnoty czy miasta. Coraz więcej osób, inicjatyw bierze aktywny udział w politycznym, społecznym i kulturalnym życiu w swoim miejscu zamieszkania, uczestnicząc w różnego rodzaju formach organizacji, inicjatyw oddolnych, aktywnie wpływając na zarządzanie publiczną przestrzenią, dobrami wspólnymi. Proces „uwspólniania” będący wypadkową współ-zarządzania i współ-rozwijania tych podzielanych przez wszystkich obszarów, dramatycznie zmienia sposób w jaki postrzegamy nasze społeczeństwa. Pozwala on na zmniejszenie dystansu między mieszkańcami i instytucjami życia publicznego – administracją i wbudowaną w miasto hierarchią oraz jest naturalną alternatywą do prywatyzacji i utowarowienia, pozbawiających wiele osób podstawowego prawa do udziału w życiu publicznym i ograniczających dostęp do przestrzeni publicznej.
Reformowanie ram prawnych i politycznych narzędzi wpływu poprzez oddolne procesy mobilizacyjne wpływa jednocześnie na zmniejszanie dystansu między instytucjami i nieformalnymi aktorami, mieszkańcami, zwiększając możliwości wpływu, poczucia sprawstwa i współzarządzania kulturalnymi i innymi wspólnymi zasobami oraz usługami publicznymi.
* Connected Action for the Commons
PROGRAM
[Program do pobrania w formacie pdf.]
9.30 Kawa i bufet śniadaniowy
10.00 – 10.15 Otwarcie spotkania i wprowadzenie – Joanna Tokarz-Haertig, Igor Stokfiszewski
10.15 – 13.00 Część 1. Zarządzanie dobrami wspólnymi. Moderacja: Igor Stokfiszewski
(wykłady w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym)
10.15 – 11.45 prof. Ugo Mattei, Ekologia prawa: w stronę system prawnego zgodnego z naturą i wspólnotą
11.45 – 12.00 przerwa kawowa
12.00 – 13.00 prof. Philippe Eynaud, Społeczeństwo obywatelskie, Trzeci Sektor i przedsiębiorczość społeczna. Rządzenie i demokracja
13.00 – 14.00 obiad
14.00 – 16.30 Część 2. Jak to działa w praktyce – równoległe omawianie przykładów i dyskusje. Moderacja: Joanna Tokarz-Haertig
(praca grupowa w języku angielskim i polskim z możliwością tłumaczenia szeptanego)
Grupa 1: Zarządzanie partycypacyjne w praktyce – w kulturze i sztuce
Prowadzenie: Sam Khebizi i Ina Studenroth, Les Têtes de l’Art, Francja
Grupa 2: Społeczne współzarządzanie miejskimi dobrami wspólnymi
Prowadzenie: Izabela Kaszyńska i Wojciech Matejko, Otwarty Jazdów, Polska
Grupa 3: Poszerzanie pola bitwy – klucz do społecznej transformacji. Nowe pola współpracy: wzmacnianie więzi między aktywistami z pola kultury, innymi aktorami społecznymi i obywatelami.
Prowadzenie: Katarina Pavić i Teodor Celakoski, Culture2Commons, Chorwacja
Grupa 4: Spójność, sprzeczności i tempo finansowania dóbr wspólnych
Prowadzenie: Enric Senabre Hidalgo i Carmen Lozano Bright, Platoniq – Goteo, Hiszpania
16.30 – 17.00 Podsumowanie i zamknięcie spotkania
***
Build the City opowiada o ludziach jednoczących się dzięki kulturze, po to by odzyskać swoje miasta wraz z kontrolą nad decyzjami dotyczącymi własnego otoczenia, sąsiedztwa i życia. Dzięki tej książce chcemy podtrzymać debatę między obywatelami, praktykami kultury, władzami i wszystkimi zainteresowanymi tematami dóbr wspólnych, kulturą i przyszłością miast.
Autorzy tej publikacji odkrywają na nowo i rewidują wcześniejsze perspektywy historyczne, artystyczne, partycypacyjne i teoretyczne. „Build the City” to podsumowanie ich pracy, zbiór metod, technik i technologii umożliwiających budowę bardziej ludzkich i ekologicznych miast i społeczności, w których ludzie mogą nie tylko egzystować, ale naprawdę żyć ze sobą.
Wydawcami książki są European Cultural Foundation oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Książka dostępna w wersji pdf na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
***
Spotkanie realizowane w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons, ze wsparciem European Cultural Foundation