Miasto

Czy różnorodność wzbogaca media? Spotkanie warsztatowe dla dziennikarzy

Szkolenie dla dziennikarek i wydawców mediów lokalnych i ogólnopolskich.

23-25 października, piątek-niedziela, Redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II piętro, Warszawa

Udział w warsztatach tylko dla zapisanych osób.

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego zaprasza dziennikarzy i dziennikarki, wydawczynie i wydawców z redakcji ogólnopolskich i lokalnych do udziału w weekendowych, bezpłatnych warsztatach dotyczących obecności, a w zasadzie nieobecności różnorodnych głosów w debacie medialnej.

Media tworzą obraz świata. Tak samo, jak ważny jest dobór tematów, poruszanych w programach radiowych czy telewizyjnych oraz na łamach prasy czy w portalach internetowych, tak ważne jest to, kto zabiera głos w danym temacie. Badania pokazują, że niestety media często kształtują debatę publiczną zapraszając do jej udziału regularnie te same osoby, dodatkowo grupa ta jest dość jednorodna.

Od pewnego czasu śledzimy dyskusję na temat tego, że polskie media to #MediaBezKobiet. Warto może zadbać w debacie publicznej o danie głosu większej liczbie pań. Ale jak to zrobić? Gdzie znaleźć ekspertki, które dobrze w tej debacie wypadną? Jak zachęcić je, do zabrania w niej głosu? Jak pogodzić „dedlajny” z dbaniem o różnorodność?

Pytania o obecność kobiet w debacie medialnej nasuwają kolejne, o obecność mniejszości, przedstawicieli grup wykluczonych. Podczas trzydniowego spotkania postaramy się przekonać, że odpowiedź na pytanie: „Czy różnorodność wzbogaca media??” brzmi „Tak!”.

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, organizator warsztatów, zapewnia nocleg w Warszawie oraz zwrot kosztów podróży. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt mejlowy z Agnieszką Wiśniewską (adres: [email protected]).

Zgłoszenia przyjmujemy do 16.10.2015

PROGRAM

23 października, piątek

19.00 Spotkanie przy kolacji z Elizą Michalik i rozmowa o tym, czy różnorodność głosów służy mediom.

24 października, sobota

11.00-12.30 Przegląd prasy z Agnieszką Lichnerowicz, czyli analiza obrazu, jaki kreują media.

12.30-13.30 Lunch

13.30-15.00 Warsztaty (część I) z pracy z początkującymi rozmówcami i rozmówczyniami, czyli jak stworzyć warunki ekspertce, żeby bezpiecznie czuła się przed kamerą, w rozmowie z dziennikarzem i żeby uzyskać od niej najlepszą możliwą wypowiedź.

Prowadząca: Katarzyna Dułak

15.00-15.15 Przerwa kawowa

15.15-17.00 Warsztaty (część II): Czy media równają do „średniej krajowej”? Zajęcia z kreowania różnorodnej i równościowej debaty publicznej.

Prowadząca: Katarzyna Dułak

19.00 Spotkanie przy kolacji z Joanną Piotrowską i prezentacja rozwiązań wspierających równość i promujących różnorodność, jakie stosowane są w mediach publicznych za granicą (m.in. przykład BBC).

25 października, niedziela

10.00-12.00 #MediaBezKobiet – Anna Dryjańska zaprezentuje wyniki swoich badań oraz zaproszi do dyskusji o obecności kobiet w debacie publicznej.

Warsztaty są częścią kampanii dotyczącej obecności kobiet w mediach. Kampanię zaingerowały międzynarodowa 2-dniowa konferencja i premiera bazy Ekspertki.org. Partnerami i matronkami konferencji były zarówno organizacje kobiece działające lokalnie i ogólnopolsko (Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Kobiet Nauki), jak i media (RDC, Dziennik Opinii, Wysokie Obcasy). Baza Ekspertki.org została zaprojektowana w taki sposób, że swoje profile dodać mogą do niej samodzielnie kobiety, które czują się na siłach, żeby wejść do debaty publicznej i zabrać w niej głos jako ekspertki. Inspiracjami dla twórców bazy były m.in. szwedzka „rattviseformedlingen”, duńskie Kvinfo www.kvinfo.dk.

O Ekspertki.org informował branżowy miesięcznik „Press”. „Powstała lista ekspertek medialnych. Ale dziennikarzom nie w głowach równouprawnienie.” pisała Iga Kołacz w tekście Specjalistka od zadań medialnych („Press”, 07-08/2015).

Projekt „Głos kobiet się liczy” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt „Ekspertki.org – przebijamy „szklany sufit” dofinansowano przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Warsztaty „Czy różnorodność wzbogaca media?” przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij