Premiera książki prof. H. Domańskiego "Czy są w Polsce klasy społeczne?".
Najpopularniejsze skutki uboczne transformacji czyli wzrost poziomu bezrobocia i nierówności w zakresie dochodów pogłębiły podziały klasowe wśród Polaków. Różnice są widoczne nie tylko w stylu życia, gotowości do podróżowania, stosunku do własności, ale też w wyborach politycznych jakich dokonują przedstawiciele poszczególnych klas społecznych.
29 października, czwartek, godz. 18.00, redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16 (II piętro)
Udział wezmą:
prof. Henryk Domański (PAN)
dr Przemysław Sadura (UW)
Marta Szarejko (autorka książki Zaduch. Reportaże o obcości)
Prowadzenie:
Agnieszka Wiśniewska (KP)
Badania pokazują, że preferencje światopoglądowe stanowią ważny element struktury klasowej. Dlatego partie polityczne kształtują swoje programy raczej zgodnie z upodobaniami grup określonych jako docelowe niż w odniesieniu do realnych, najbardziej palących problemów i potrzeb.
W jakim wymiarze preferencje polityczne polskich obywateli mają związek z ich przynależnością do klasy? Jakie to miało przełożenie podczas wyborów parlamentarnych 2015? Czy klasa średnia z miast i wsi ma oczekiwania wobec rządzących i co konstytuuje ich wybory w życiu codziennym? I W końcu: jak zagłosowali w wyborach przedstawiciele poszczególnych klas i dlaczego?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego tuż po wyborach parlamentarnych z autorem książki prof. Henrykiem Domańskim Czy są w Polsce klasy społeczne?
Wydarzenie towarzyszy promocji książki Henryka Domańskiego „Czy są w Polsce klasy społeczne?„oraz 42. numerowi Krytyki Politycznej „Klasa średnia – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?„.
Publikacje będzie można zakupić podczas spotkania w promocyjnej cenie w księgarni KP (ul. Foksal 16 p. II)