Wybitny filozof i marksista o koncepcji dobra wspólnego.
Moderacja oraz wprowadzenie: dr Ewa Majewska (ICI Berlin), Mikołaj Ratajczak (SNS PAN/ Praktyka Teoretyczna), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna).
8 października, czwartek, godz. 14.00
Szkoła Nauk Społecznych PAN
Pałac Staszica, Nowy Świat 72, sala 200, II piętro, Warszawa
Wykład w języku francuskim, z tłumaczeniem symultanicznym.
Wykład dostępny na żywo online w języku francuskim http://www.eurozine.com/timetotalk/antonio-negri-live-streaming-from-warsaw-at-1400-cet-on-the-08-10-15/
Nagranie audio w języku polskim dostępne od 9.10 na kanale Krytyki Politycznej https://www.mixcloud.com/krytykapolityczna/
Antonio Negri – włoski filozof i pisarz. Działacz ruchu robotniczego i autonomistycznego lat siedemdziesiątych. W roku 1979 został aresztowany za działalność polityczną. W roku 1983 wciąż przebywający w więzieniu Negri wybrany został posłem do parlamentu z list Partii Radykalnej. Korzystając z przysługującego mu immunitetu udał się na emigrację do Francji, gdzie zajął się pracą naukową na Université de Paris VIII (Saint Denis) i Collège International de Philosophie założonym przez Jacquesa Derridę. W 1997 dobrowolnie powrócił do Włoch, by odbyć resztę wyroku. W areszcie domowym spędził sześć lat. Negri uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli marksizmu. W Polsce ukazały się cztery książki jego autorstwa. Napisane wspólnie z Michalem Hardtem Imperium (2005) oraz Rzecz-pospolita (2012), a także Powrót. Alfabet biopolityczny (2006) i Goodbye Mr Socialism (2008).
***
Antonio Negri będzie gościem SNS PAN również 9 października, godz. 14.30 – 17.00 podczas seminarium „Beyond the Public Sphere. Towards the Common” prowadzonego przez dr Ewę Majewską we współpracy z Igorem Stokfiszewskim. Tego samego dnia w godz. 12:00 – 14:00 odbędzie się seminarium prof. Judith Revel „The Common. For a Feminist Analysis” współprowadzone przez dr Ewę Majewską. Oba seminaria odbędą się w jęz. francuskim z tłumaczeniem na angielski, w celu zapisania się na zajęcia, prosimy o przesłanie maila na adres: [email protected].
Zajęcia odbywają się w ramach seminarium „Art and The Public Sphere”, prowadzonego w SNS PAN przez dr Ewę Majewską i finansowanych w ramach PATTERNS Lectures Grant (WUS Austria i Erste Stiftung) w latach 2014-2016, we współpracy z Krytyką Polityczną oraz czasopismem naukowym „Praktyka Teoretyczna”.
***
Wykład prof. Antonio Negriego „Poza sferę publiczną. W stronę tego, co wspólne” jest współorganizowany przez Krytykę Polityczną w ramach międzynarodowego cyklu debat „Challenges to Europe’s key values, and the Future of Europe” we współpracy z europejską siecią domów debaty Time to Talk.