Z Moniką Bobako rozmawia Patrycja Sasnal.
28 lipca, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Rozmowa Patrycji Sasnal z Moniką Bobako jest kolejnym wydarzeniem w letnim cyklu towarzyszącym wystawom Gdyby dwa morza miały się spotkać i After Year Zero.
W XIX wieku Gustav Flaubert podróżował po Egipcie dla seksualnej rozrywki – w pełnej bigoterii Europie nie mógł znaleźć tak „wspaniałych stworzeń” jak tam, w świecie islamu. Dziś, półtora wieku później, seksualnie wyzwoleni artyści Zachodu oburzają się na muzułmański konserwatyzm. W powszechnej narracji tylko ekstrema charakteryzują życie intymne ludzi Południa – albo wyuzdani, albo pełni zahamowań – seksualną normalność trudno dostrzec.
Spośród czynników kształtujących życie intymne Europejczyków, Arabów i Afrykanów, jeden ma znaczenie szczególne: religia. Dwie wielkie religie – islam i chrześcijaństwo – formowały seksualność mieszkańców obu stron Morza Śródziemnego, ale nie w próżni. Warunki społeczno-polityczne i poziom technologiczny okresowo zwiększały bądź zmniejszały seksualną frustrację.
O tym, jakie są granice zachowań seksualnych w islamie i chrześcijaństwie, jak je zmieniło ostatnie ćwierćwiecze, co to jest seksualna normalność i gdzie jest w niej kobieta, porozmawiamy na podstawie wystaw After Year Zero i Gdyby dwa morza miały się spotkać oraz książki Shereen El Feki Seks i cytadela. Życie intymne w świecie arabskim.
Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu. Autorka książki „Demokracja wobec różnicy: multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2010. Interesuje się problematyką multikulturalizmu, kwestiami rasy i rasizmu, w tym współczesnej islamofobii, oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście filozofii politycznej i socjologii wiedzy. Obecnie w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt badawczy „Współczesna humanistyka wobec problemu islamofobii w Europie”. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.
Patrycja Sasnal – politolożka i arabistka, kierowniczka projektu „Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, stypendystka Fulbrighta w SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie, badaczka przy Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się polityką Europy i USA na Bliskim Wschodzie oraz przemianami społeczno-politycznymi w świecie arabskim. Publikowała m.in. w “Al-Ahram”, “Le Monde”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”.
—
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partner cyklu: Instytut Studiów Zaawansowanych