Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z sąsiedztwa (Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón) – reż. Pedro Almodóvar; Hiszpania, 1980
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
29 czerwca, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Pełnometrażowy debiut Pedro Almodovara „Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z sąsiedztwa” (1980) nigdy nie był w Polsce w regularnej dystrybucji. W Hiszpanii zresztą losy jego dystrybucji też nie są typowe.
Film powstawał podczas weekendów lub „po godzinach”, bo Almodovar wciąż pracował na etacie w hiszpańskiej Telefonice. Bez wsparcia grupy przyjaciół pewnie by się nie udało – reżyser kręcił m.in. w ich własnych domach. Pieniądze na produkcję pomagała zbierać m.in. Carmen Maura, późniejsza gwiazda wielu filmów reżysera, która tu gra tytułową Pepi.
Pepi to dziewczyna, której plan sprzedania swego dziewictwa za pokaźną sumkę bierze w łeb w wyjątkowo dziwnych okolicznościach. Luci jest żoną nudnego tyrana, który nie ma pojęcia, że jego żona ma masochistyczne preferencje. Bom gra w zespole nowofalowym i ma wszystko w nosie. Gdy te trzy dziewczyny się spotkają… A jak na dodatek spotkają kolegów… Homo, hetero, bi, trans – wszelkie orientacje i konfiguracje przewijają się w filmie bez cienia sensacji.
To najdziksza chyba, najbardziej odleciana i bezkompromisowa komedia Almodovara. Śmiała seksualność (m.in. śmieszna sekwencja z konkursem na największego penisa), skandaliczny humor i kamp – znak firmowy reżysera – błyszczą w pełnej krasie.
Film otrzymał w Hiszpanii negatywne recenzje i… w alternatywnym kinie Alphaville był pokazywany tylko na nocnych seansach przez… cztery lata.
Jak odbiera się „Pepi…” 35 lat po premierze?
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
_________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.