Miasto

Seksuologia Krytyczna | Niechciane dzieci seksuologii: co zrobić z niekonsensualnym seksem?

Gość: Tommi Paalanen. Prowadzenie: dr Agata Loewe

Uniwersytet Krytyczny | Seksuologia Krytyczna | Niechciane dzieci seksuologii – co zrobić z niekonsensualnym seksem? Etyka, prawa seksualne i granice wolności seksu.

Prowadzenie i tłumaczenie: dr Agata Loewe (Instytut Pozytywnej Seksualności)
Gość: Tommi Paalanen (Sexual Rights Committee of the World Association for Sexual Health)

11 maja, poniedziałek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

W nowoczesnych społeczeństwach, nawet tam, gdzie zwycięża wolność seksualna i następuje jej ewolucja, wciąż zdarza się, że ekspresja i aktywność seksualna są kontrolowane.

Kontrola seksualności przybiera wiele form – na gruncie prawa, w edukacji, w aspekcie społecznym i moralnym. Jednak większość kulturowych ograniczeń dotyczących aktywności seksualnej wydaje się mieć charakter paternalistyczny lub moralistyczny albo są słabo argumentowane. Ograniczenia te wydają się bliskie normom obyczajowym opartym na emocjonalnym podejściu do dyskursu kulturowego i mitów, zamiast wynikać z oceny ugruntowanej w etyce.

W czasie tego wykładu przyjrzę się dwóm zjawiskom, które są wyzwaniem dla  tradycyjnej moralności i percepcji seksualności: sadomasochizmowi i pedofilii. Wzniecają one gorące debaty publiczne i skłaniają do wygłaszania radykalnych poglądów, ponieważ łamią seksualne normy, zwyczaje i tabu w społeczeństwie.

Nawet jeśli istnieją granice etyczne w zakresie ograniczania wolności seksualnej w tych przypadkach, tradycyjna moralność okazuje się niewystarczającym przewodnikiem w zbliżaniu się do kwestii etycznych z nimi związanych.

Moim zamiarem jest rozprawić się z mitami, które przyczyniają się do kontrowersji wokół tych zjawisk i  spojrzeć na nie z perspektywy etyki i praw seksualnych. Będzie to wyzwanie wobec najczęściej formułowanych stanowisk dotyczących statusu moralnego tych przykładów.

Tommi Paalanen – filozof, specjalista etyki seksualnej, certyfikowany edukator seksualny i promotor zdrowia seksualnego (NACS). Współprzewodniczący komitetu praw seksualnych Światowej Organizacji Zdrowia Seksualnego WAS (World Association for Sexual Health). Dyrektor wykonawczy fińskiej fundacji Sexpo.

dr Agata Loewe – psychoterapeutka, seksuolożka, aktywistka na rzecz Ruchu Pozytywnej Seksualności oraz GSD (gender & sexual diversities). Założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz portalu www.pozytywnaseksualnosc.pl.
www.agataloewe.com
www.sexpositiveinstitute.pl

______

Kolejne spotkanie cyklu:
8.06: Alternatywne metody pracy z ludzką seksualnością | Goście: Luna Barbara Mierzewicz, Katarzyna Mołas, Piotr Jor Grabowski.

______

POZOSTAŁE SEMINARIA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO W SEMESTRZE WIOSENNYM.

______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij