Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Krople wody na rozpalonych kamieniach (Gouttes d’eau sur pierres brûlantes) – reż. François Ozon; Francja-Japonia, 2000
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
30 marca, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Krople wody na rozpalonych kamieniach, jeden z wczesnych filmów François Ozona (8 kobiet, Basen), to zrealizowana w 2000 adaptacja sztuki Rainera Wernera Fassbindera.
20-letni Franz ma wprawdzie dziewczynę, ale daje się poderwać Leopoldowi, 50-letniemu biznesmenowi – zwłaszcza że Leopold jest prawdziwym wirtuozem, jeśli chodzi o uwodzenie. Ich związek od początku jest grą dominacji i uległości, ale w miarę upływu czasu nabiera coraz to nowych odcieni i perwersji. Zwrot akcji w zupełnie niespodziewanym kierunku następuje, gdy na „scenę” wraca dziewczyna Franza. A potem pojawia się jeszcze… Musicie zobaczyć sami.
Akcja toczy się w Niemczech lat 70., co dodaje filmowi szczególnego „oldskulowego” kolorytu, a Ozon i Fassbinder obdarzyli fabułę specyficznym dowcipem.
Film zdobył nagrodę Teddy dla najlepszego filmu LGBT na festiwalu w Berlinie w 2000.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
__________
Kolejne spotkania cyklu:
27.04: Pułapka z celuloidu (The Celluloid Closet) – reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman; USA, 1995
25.05: Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z sąsiedztwa (Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón) – reż. Pedro Almodóvar; Hiszpania, 1980
29.06: Miłe martwe dziewczyny (Fine mrtve djevojke) – reż. Daribor Matanić; Chorwacja, 2002
__________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.