Tegoroczna edycja akcji Nazywam się Miliard – One Billion Rising miała zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.
Tegoroczna edycja akcji Nazywam się Miliard – One Billion Rising miała zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.
Tak o akcji pisała Agata Szczerbiak: Nie wiadomo dokładnie, jak wiele kobiet staje się ofiarami gwałtów w Polsce. Dostępne statystyki dotyczące wykorzystywania seksualnego wciąż nie uwzględniają płci ofiar. Wiadomo tylko, ile osób odważyło się złożyć wniosek o ściganie. Oficjalnie mówi się o 2041 wszczętych postępowaniach karnych o zgwałcenie (dane za rok 2008), z czego 1611 to przestępstwa stwierdzone. Jednak z badań wiktymizacyjnych wynika, że odnotowuje się jedynie dziewięć procent tego typu zajść. Pozostałe to „ciemna liczba”.
Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wobec kobiet związane jest z wieloma wymiarami życia społecznego: politycznym, prawnym, medycznym, psychologicznym. Nie ma również wątpliwości, jak wielką rolę odgrywa sfera kulturowo-obyczajowa. Częste stosowanie różnych form przemocy wobec kobiet, w tym seksualnej, odzwierciedla ich pozycję w społeczeństwie – są grupą zdominowaną. Mówi też wiele o kondycji naszego społeczeństwa i nierównościach, jakie w nim istnieją. Odnosi się do patriarchalnych mitów – „prawdziwego mężczyzny”, który znajduje w seksualnej dominacji ujście dla „prawdziwej” męskości; delikatnej, „z natury” niezdecydowanej kobiety, która nie wie, czego chce – albo przeciwnie, zachowuje się zbyt prowokująco. Pod tym względem sytuacja na całym świecie jest podobna. Gwałt, jak to określiła pisarka Naomi Wolf, „zdarza się częściej niż leworęczność, alkoholizm i ataki serca”, a jednocześnie pozostaje w wielu krajach, również Zachodu, przestępstwem o najniższym współczynniku zgłoszeń.
W geście solidarności z dręczonymi kobietami – bitymi, wykorzystywanymi seksualnie i terroryzowanymi ekonomicznie – zorganizowano akcję „One Bilion Rising”, znaną w Polsce pod nazwą „Nazywam się miliard”. Jej pomysłodawczynią jest Eve Ensler, autorka Monologów waginy, a zainicjowano ją w 2011.