W sobotę, 13 września, w Świetlicy KP w Trójmieście odbyła się uczestniczyłem debata "Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce - lokatorzy, turyści, imigranci?".
W sobotę, 13 września, w Świetlicy KP w Trójmieście odbyła się uczestniczyłem debata Jakiej integracji potrzebujemy? Romowie w Polsce – lokatorzy, turyści, imigranci?. Dyskusji towarzyszyły warsztaty pt. Grupy skrajnie wykluczone – strategie pracy z migrantami romskimi.
W rozmowie uczestniczyli: Weronika Rokicka (Amnesty International, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Gdańsku), Grzegorz Ilnicki (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), Klaudia Iwicka (Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek), Tomasz Nowicki (aktywista, autor petycji „Przeciwko bezprawnej eksmisji Romów w Gdańsku”), Agata Ferenc (Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada), Katarzyna Czarnota (Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów z Poznania), Anna Sobota (Z-ca Dyrektora ds. Rodziny i Dziecka MOPR), Grzegorz Szczuka (zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku), Mariola Paluch (Zastępca Dyrektora ds. Edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku), Monika Ostrowska (rzecznik prasowy MOPR) Dyskusję moderował Roman Kurkiewicz (dziennikarz).
Na początku sierpnia rodzina rumuńskich Romów, mieszkająca w gdańskim Jelitkowie decyzją lokalnych władz i urzędników została wyrzucona z zamieszkiwanego miejsca. Sytuacja Romów rumuńskich z Gdańska pokazała, że niezbędne jest wypracowanie narzędzi, które umożliwiałyby proces budowania wzajemnego zaufania pomiędzy Romami, innymi mieszkańcami miasta, urzędnikami a także potrzeba narzędzi integracji z grupą wykluczonych społeczności migrantów. Temu służyły warsztaty o rozmowa w szerokim gronie urzędników, działaczek społecznych, organizacji pozarządowych, aktywistów i samych Romów.
Czytaj relację z debaty: Nikogo nie można wyrzucać z domu!
—
Wydarzenie jest częścią projektu Time To Talk – Levels of trust dofinansowanego ze środków Open Society Foundations.