Zapraszamy na plenerowe pokazy, występy, warsztaty
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
14 czerwca, sobota
10.00 – 13.00 W ramach akcji: ZAKŁADY. URSUS 2014, pl. Defilad
Pokazy traktorów marki Ursus / Orkiestra Dęta Ziemi Mazowieckiej / Parada Traktorów pl. Defilad–Ursus
11.00 – 13.30 Obywatelskie warsztaty dla dzieci, taras Teatru Studio
Po co i jak demonstrować?
Prowadzenie: Sylwia Chutnik
Na warsztaty zapraszamy dzieci od 6-ego roku życia.
Będziemy przygotowywać transparenty i wymyślać hasła, jakie na nich umieścimy. Porozmawiamy o tym, o co chodzi w demonstracjach, po co się je robi i dlaczego to ważne dla demokracji. Na koniec zamanifestujemy razem na placu Defilad.
1989 – co się stało 25 lat temu? – warsztaty z „burzenia murów“.
Prowadzenie: Sylwia Wiśniewska
12.00 Krakowski Chór Rewolucyjny, pl. Defilad przed Teatrem Studio
Repertuar w wykonaniu Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego oraz zaproszonych do współpracy przy projekcie osób związanych z Jackiem Kuroniem, ideą pracy społecznej.
Krakowski Chór Rewolucyjny powstał w czerwcu 2012 roku. Chór śpiewa dawne robotnicze pieśni, zapomniane lub wymazane z historii, takie jak „Warszawianka 1905” czy „Czerwony sztandar”. Odszukuje stare pieśnie buntownicze, marzycielskie i ożywia je. Te mówiące o niedoli, ale i te, które chwalą lepszy świat konstruowany dzięki wspólnej pracy i walce. Nie ogranicza się do pieśni polskich, śpiewa także po włosku i w jidisz. W planach ma utwory angielskie, hiszpańskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, czeskie, francuskie, hiszpańskie.
15 czerwca, niedziela
10.00 Warsztaty teatralne Laboratorium Przestrzeni Wspólnej, start: taras Teatru Studio
Prowadzenie: Performeria Warszawy
UWAGA! Z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: [email protected]
Warsztaty przeznaczone są dla licealistów i licealistek oraz studentów i studentek.
Warsztaty składają się z dwóch części. Pierwsza będzie trwała od 10:00 do 13:30, druga od 19:00 do 20:00 (UWAGA – na drugą część nie trzeba się zapisywać).
Czy każda przestrzeń miejska jest naprawdę publiczna i wspólna? Czy w sytuacji, gdy ciężko jest spojrzeć w osobie mijanej na ulicy, możliwe jest w ogóle spotkanie z drugim człowiek w przestrzeni miasta? Co kiedy ta osoba jest inna niż ja? I co to w ogóle znaczy: inny?
Laboratorium przestrzeni wspólnej to warsztat performerski, w trakcie którego będziemy eksplorować jedną z najbardziej centralnych – w domyśle: wspólnych -, ale zarazem dzielących i niczyich przestrzeni w Warszawie: okolice Pałacu Kultury, metra Centrum i Dworca Centralnego. Postaramy się stworzyć twórcze, tetralne sytuacja kontaktu, spotkania i doświadczenia bliskości. Odkryjemy enklawy wspólnego działania dla każdej i każdego, kto podejmie ryzyko wiary w możliwość miejsca wspólnego.
12.00 Żoliborski spacer zaangażowany śladami Jacka Kuronia, start: wejście do Parku im. Stefana Żeromskiego na pl. Wilsona
Prowadzenie: Danuta Kuroń
Zapraszamy mieszkańców Warszawy do udziału w spacerze po miejscach związanych z Jackiem Kuroniem, ważnych dla działalności opozycyjnej, społecznej, czasów transformacji. Spacery będą miały na celu przybliżenie życiorysu, osoby, ale również zarysowania tła społecznego, wizji i postulatów polityczno-społecznych Jacka Kuronia.
Danuta Kuroń – polska działaczka społeczna, z wykształcenia historyczka, w latach 80. współorganizatorka struktur podziemnej Solidarności na Lubelszczyźnie, redaktorka czasopism związkowych drugiego obiegu; podczas rozmów Okrągłęgo Stołu dziennikarka w Serwisie Informacyjnym Solidarności, po wyborach czerwcowych w 1989 roku organizowała biuro poselskie Jacka Kuronia; członkini ROAD. W 2000 roku wraz z Jackiem Kuroniem założyła Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.
***