Jeśli każdy coś przyniesie, dla każdego wystarczy jedzenia! Po jedzeniu oglądamy film.
1 kwietnia, wtorek, godz. 19.00, Zielona Jadłodajnia, ul. Kupiecka 5, Zielona Góra
Poruszamy kubki smakowe i ważne tematy. Kuchnia społeczna to przestrzeń, w której jesz i rozmawiasz. Nie stronimy od ważnych i trudnych kwestii społeczno-politycznych. Nie zapominamy o tematach lżejszych, równie istotnych. Tym razem będziemy rozmawiać o Tuwimie.
Na poczatek poruszamy żołądki: Zaczynamy od jedzenia, przynosisz potrawę – i jesz, smakujesz, próbujesz do woli. Ilość i jakość potraw zależy od wszystkich uczestników, jeśli każdy coś przyniesie dla każdego wystarczy jedzenia! Co ważne – kuchnia społeczna jest wegańska. Poza tym pełna dowolność przynoszonych potraw i omawianych tematów. Prosimy przynieście tylko drobne potrawy, które nie wymagają talerzy, sztućców i nie brudzą.
Najedzeni oglądamy film Tuwim Movie
o filmie Tuwim Movie
Dzień dobry, mówi Tuwim. A właściwie nie tylko mówi, ale też pokazuje swój świat. Czasem pełen liryki, ale częściej pasji i sprzeciwu wobec wszechobecnej biedy, nadużyć możnych czy bogoojczyźnianej propagandy. Świat miejscami bardzo podobny do naszego. Tuwim Movie to film, w którym wiek po debiucie poety zagrali znani i nieznani mieszkańcy Łodzi. I nie tylko. Intelektualiści, robotnicy, młodzież, seniorki, ważne persony obok imigrantów i wykluczonych — wszyscy, którzy dali się zaprosić do czytania Tuwima.
Talent Tuwima rodził się wśród szarych łódzkich murów, w ogniu walk Rewolucji 1905 roku, w zaułkach pełnych wyzysku i nędzy. Ten świat zderzyli ze współczesnym obliczem Łodzi twórcy filmu Tuwim Movie. Stef Brajter, reżyser i operator, zadbał o niespodzianki dla spostrzegawczych miłośników Łodzi, a Suavas Lewy, łódzki działacz dźwiękowy, kompozytor i różnoinstrumentalista, wyłuskał z wierszy ich dźwiękową naturę, przekładając je i opracowując na chór oraz opatrzył film nutami i audio-sferą, która być może otaczała młodego poetę.
Tuwim Movie (25 min)
koncepcja, reżyseria, zdjęcia: Stefan Brajter
muzyka i efekty dźwiękowe: Suavas Lewy
Na koniec poruszamy myśli: Z pełnymi brzuchami dotykamy tematów, które nas dotykają, pokazujemy alternatywy, drażnimy, przełamujemy tabu. Nie możemy powstrzymywać się przed głęboką krytyką współczesnej rzeczywistości. Musimy budować zmianę, która zależy od nas, a nie czekać, jak widzowie, aż gra się skończy.
—
Organizatorzy: Kooperatywa Zielona i Klub Krytyki Polityczne w Zielonej Górze