Miasto

Debata „Prostytucja – (nie)legalna?”

Goście: Barbara Błońska, Izabela Desperak, Agnieszka Graff, Katarzyna Kwiatkowska, Irena Dawid-Olczyk, Agnieszka Grzybek.

20 listopada, środa, godz. 18.00, siedziba Fundacji Feminoteka, ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50), Warszawa

Co jakiś czas jak bumerang powraca w Polsce dyskusja o legalizacji prostytucji, choć jest to spór na razie nierozstrzygnięty. Są głosy, które opowiadają się za jej legalizacją, co miałoby zapewnić lepszą ochronę osobom pracującym w sektorze usług seksualnych, jak stało się to w takich krajach jak Niemcy czy Holandia. Są także głosy, które opowiadają się za kryminalizacją prostytucji poprzez karanie klientów, jak np. w Szwecji, gdzie rozwiązanie takie przyjęto w 1999 roku.

W ruchu feministycznym sporu o prostytucję jednoznacznie nie rozstrzygnięto. Część organizacji stoi na stanowisku, że prostytucja to taki sam zawód jak każdy inny, inne – jak np. European Women’s Lobby (EWL) – uważają, że w przypadku prostytucji nie można mówić o wolnym wyborze, że zawsze będzie się ona wiązała z jakąś formą przymusu, dlatego należy zrobić wszystko, aby raz na zawsze problem ten został rozwiązany. Na początku października br. część posłanek i posłów z Parlamentu Europejskiego zaapelowała o „Europę wolną od prostytucji”, wspierając w ten sposób kampanię EWL, w którą włączyło się 200 organizacji pozarządowych z całej Europy.

Ale prostytucja to nie tylko kwestia wyboru tego czy innego zawodu. Prostytucja wiąże się często z problemem handlu kobietami.

Polska z kraju pochodzenia, jakim była w latach dziewięćdziesiątych, stała się krajem tranzytowym i docelowym, w którym coraz więcej kobiet z innych krajów zmuszanych jest do pracy w sektorze usług seksualnych.

W debacie udział wezmą

dr Barbara Błońska – radczyni prawna, adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW; absolwentka Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; autorka pracy doktorskiej Zjawisko prostytucji w świetle badań kryminologicznych.

dr Izabela Desperak – socjolożka gender, adiunkt w Instytucie Socjologii Polityki i Moralności Uniwersytetu Łódzkiego, związana z nieformalną grupą Łódź Gender, redaktorka książki Homofobia, mizoginia i ciemnogród? Burzliwe losy kontrowersyjnych ustaw (2008), autorka książki Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender (2013).

dr Agnieszka Graff – kulturoznawczyni związana z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich, Absolwentka Oksfordu i Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet Polskich. Autorka książek: Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym (2001); Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie (2008) i Magma (2011) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych myśli feministycznej, płci w kulturze popularnej i ruchowi kobiecemu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Regularnie publikuje w „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku Opinii”.

Katarzyna Kwiatkowska – dziennikarka specjalizująca się w tematyce wschodniej. Dla tygodnika „Polityka” prowadzi blog „Zrozumieć Rosję”. Przygotowuje książkę reportażową o Ukrainie, która ukaże się jesienią 2014 roku w Wydawnictwie Czarne.

Irena DawidOlczyk – przedstawicielka La Strady. Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu (udział niepotwierdzony).

Moderacja: Agnieszka Grzybek, koordynatorka programu regionalnego „Demokracj płci”, Fundacja im. Heinricha Bölla

Debata organizowana jest w ramach Akademii Feministycznej.

Organizatorzy: Fundacja im. Heinricha Bölla i Fundacja Feminoteka.

Krytyka Polityczna jest patronką debaty.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij