Rozmowa o strategiach wykorzystywania pustostanów w stolicy. Krytyka Polityczna jest patronką projektu.
15 listopada, piątek, godz. 19.00, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25 (budynek po księgarni Traffic), trzecie piętro
Goście: Michał Olszewski (zastępca Prezydent m.st. Warszawy), Joanna Erbel (Instytut Socjologii UW), Sonia Berenstein-Kowalska (przedstawicielka skłotersów), Michał Borkiewicz (Plan B, Powiększenie, BarKa, Plac Zabaw).
Zapraszamy na debatę o strategiach wykorzystywania pustostanów w Warszawie. W rozmowie wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta, aktywistów miejskich i skłotersów.
Wakatujące (puste/opuszczone/nieużytkowane) przestrzenie stanowią specyficzną dziedzinę architektonicznego obrazu Warszawy. Projekt „Wolne przestrzenie Warszawy” ma na celu rozpoznanie ich statusu potencjału oraz znaczenia w rozwoju ekonomicznym, kulturalnym i społecznym miasta.
O projekcie „Wolne przestrzenie Warszawy”
Po co mapa?
Chodząc po mieście często mijamy lokale puste, nieużywane. Czasami jest to miejsce, po lokalu, który znaliśmy i w którym bywaliśmy. Innym razem to pustostan, który stoi nieużywany tak długo, że już nie pamiętamy, co było tam wcześniej. Puste miejsca rażą i dają poczucie, że miejski zasób jest marnowany. Bo w końcu dlaczego zamiast pustki nie miałaby się tam pojawić kawiarnia, bar mleczny, sklep spożywczy czy cokolwiek innego? Zwykle nie wiemy, kto jest właścicielem danego lokalu ani dlaczego stoi pusty? Czy jest to lokal miejski czy prywatny? Czy czeka na nowego najemcę, który byłby w stanie zapłacić komercyjny czynsz? Czy miasto ogłosiło konkurs na jego zagospodarowanie? Czy może jest zablokowany przez procedurę zwrotową – jak wiele lokali, do których są roszczenia wynikające z dekretu Bieruta?
Jakikolwiek jest status danego lokalu uważamy, że warto jakby ta informacja była łatwo dostępna. Będzie to z korzyścią zarówno dla potencjalnych najemców, jak i ciekawskich interesujących się losem swojego miasta. Będzie to również narzędzie, dzięki któremu zyskają właściciele lokali – łatwiej będzie można się dowiedzieć od kogo można wynająć lokal. Jeśli zaś nie można – ze względu na stan prawny, będzie to również ważna informacja dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy, którzy widząc pusty lokal będzie wiedziała, że nie jest on użytkowany ze względu na niegospodarność miasta.
Dla kogo pustostany?
W Warszawie jest obecnie wiele pustostanów, z czego niektóre znajdują się w procesie reprywatyzacji. Cześć z nich jest przeznaczona do wynajmu na rynku komercyjnym, ale nie wszystkie. Te ostatnie interesują nas najbardziej. Są to zarówno lokale, które dzielnice zdecydowały się wynająć na preferencyjnych czynszach – na działalność społeczną lub kulturę – jak i wszystkie te, które z innych powodów nie mają najemców. Chcemy te lokale znaleźć i ożywić doprowadzając do ich wynajęcie. Nawet jeśli w tym momencie wydaje się to trudne albo wręcz niemożliwe
Chcemy, żeby nasza mapa pustostanów przyczyniła się wypracowania nowych form umów pomiędzy właścicielami i właścicielkami lokali i potencjalnymi użytkownikami i użytkowniczkami, zarówno na działalność komercyjną, jak i niekomercyjną. Do tej pory większość lokali użytkowych była wynajmowana na kulturę. Chcemy, żeby ta dobra praktyka dotyczyła również innych działań, które mają wartość społeczną, takich jak kooperatywy, działania samopomoce i samokształceniowe, FabLaby, przestrzennie innowacyjne i inne działania niekomercyjne posiadające wartość społeczną, które ze względu na swój eksperymentalny (a często pozasystemowy) charakter potrzebują taniej przestrzeni do swojej działalności.
Zachęcamy wszystkie mieszkanki i mieszkańców Warszawy do włączenia się w prace nad projektem! Dane w do naszej mapy zbierne są w sposób społecznościowy, za pośrednictwm CROWDMAPY – internetowego narzędzia mapującego umożlwiającego społecznościowe zbieranie oraz opracowywanie danych.
[opis organizatorów]
—
Zespół projektu: Joanna Erbel, Szymon Żydek
Współpraca: Ewa SzylbergGrafiki i rysunki: Rafał Dominik
Patroni medialni: Krytyka Polityczna, Kultura Liberalna, Magazyn Miasta, Lewica 24, Salon 24
Projekt Wolne Przestrzenie Warszawy realizowany jest przez Fundację Bęc Zmiana. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa